افزایش جمعیت در شهرهای جدید بیش از ۶ برابر رشد جمعیت شهری کشور است » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۷ مهر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
افزایش جمعیت در شهرهای جدید بیش از ۶ برابر رشد جمعیت شهری کشور است

حبیب‌الله طاهرخانی در شهر جدید عالیشهر بوشهر تحقق سیاست شهرهای جدید را منوط به یکسری پیش‌ شرط‌های اولیه و اساسی دانست و اظهار داشت: یکی از مشکلات این است که دولت‌ها همسان با توسعه شهرهای جدید، مدیریت توسعه شهرهای سرزمینی را مورد توجه قرار می‌دهند به‌گونه‌ای که با مکان‌یابی شهر جدید باید از توسعه شهری جلوگیری و مردم را به شهرهای جدید برای اسکان هدایت شود.

 

مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید افزود: این سیاست در شهرهای جدید محقق نشده است به‌ گونه‌ای که با ساخت شهرک صدرا در شیراز، همزمان شهر شیراز توسعه یافت که تا محدوده شهر شیراز به شهر جدید صدرا نزدیک می‌شود که یک ناهماهنگی اجرای سیاست محسوب می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی توسعه سکونت‌گاهی جدید را نیازمند یک سرمایه‌گذاری اولیه گسترده دانست و بیان کرد: این سیاست در در برخی از شهرهای جدید در ایران متاسفانه از اواخر دهه ۶۰ غفلت شده چرا که دسترسی آسان بین شهرهای جدید و شهرهای مادر یک موضوع جدی است که باید همان ابتدا به آن متوجه می‌شد و شهرهایی‌که در اجرای این سیاست توفیق دارند به این مهم توجه کرده‌اند.

طاهرخانی موضوع حمل و نقل در شهرهای جدید را یک موضوع اساسی و کلیدی دانست و گفت: اجرای این سیاست از همان ابتدا با چالش‌های اساسی مواجه بود و اجازه نمی‌داد در مدت زمان اندک به آن هدف‌های بزرگی که تدارک دیده شده دست یابیم.

وی با بیان این که به هدف سکونت جمعیت گسترده در شهرهای جدید نرسیده‌ایم تصریح کرد: شهرهای جدید فرصتی برای شکل‌گیری اجتماعات را فراهم کرده ولی سیاست اساسی در این مقطع ابتدا ارتقای کیفیت زندگی است که باید همه سرانه‌ها در بخش‌های آموزش، درمان، فرهنگی،  اجتماعی، مذهبی، انتظامی و دیگر حوزه‌ها تامین شود.

 

مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید با تاکید بر ایجاد زیرساخت‌های شهری در شهرهای جدید افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم تمرکز مجموعه شهرهای جدید توسعه زیرساخت‌ها بوده به‌گونه‌ای که در شهر جدید عالی‌شهر بوشهر کنونی با ۴ سال پیش از لحاظ کیفیت زندگی و دسترسی به خدمات بسیار متفاوت است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه سیاست توسعه زیرساخت‌های شهری در شهرهای جدید را یکی از اولویت‌ها دانست و تاکید کرد: حوزه حمل و نقل به ویژه خط ریلی در دستور کار جدیدی در شهر جدید عالی‌شهر بوشهر است و در دیگر شهرهای جدید کشور این مهم مورد توجه قرار گرفته است.

طاهرخانی چشم‌انداز شهرهای جدید را مثبت دانست و با اشاره به احداث ۱۱ شهر جدید در کشور خاطر نشان کرد: در این راستا شهرجدید «تیس» در چابهار آغاز شده است.

 

وی از افزایش جمعیت‌ها در شهرهای جدید خبر داد و تصریح کرد: با افزایش جمعیت در شهرهای جدید، مشارکت بخش خصوصی  در اجرای طرح‌های مختلف از جمله در شهرجدید عالیشهر بوشهر ساخت مجموعه درمانی با مشارکت بخش خصوصی آغاز شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید  پیش‌بینی جمعیتی شهر جدید عالی‌شهر را ۳۰ هزار نفر دانست و بیان کرد: در شهرهای بزرگتر تمایل به هتل‌سازی افزایش یافته به ‌گونه‌ای که نخستین هتل شهرهای جدید شامل هتل پنج ستاره صدرای شیراز رو به پایان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ساخت برندهای بزرگ بیمارستانی در شهرهای جدید را مورد اشاره قرار داد و گفت: با توجه به آب و هوای مناسب در شهرهای جدید، سرمایه‌گذاران تمایل دارند بیمارستان‌های  بزرگ در شهرهای جدید احداث کنند که اکنون تقاضای ساخت بیمارستان‌های بزرگ در شهرهای جدید افزایش یافته و در این راستا مجموعه‌هایی در حوزه ورزشی در حال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرهای جدید است.

 

طاهرخانی با بیان این که بخشی از زیرساخت‌های ورزشی توسط شرکت‌های عمران شهرهای جدید احداث شده است افزود: این پروژه‌ها، چشم‌انداز توسعه در شهرهای جدید را نوید بخش می‌کند.

وی از رشد جمعیت در شهرهای جدید خبر داد و خاطرنشان کرد: رشد جمعیت در شهرهای جدید ۱۲ درصد افزایش یافته و اکنون رشد جمعیت در شهرهای جدید بیش از ۶ برابر متوسط رشد جمعیت شهری کشور شده است که به سرعت مسئولیت خود را در تامین مسکن ایفا می‌کند.

 تسنیم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false