اهمیت فضای سبز در پایداری شهری » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
اهمیت فضای سبز در پایداری شهری

امیر رضایی با اشاره به اهمیت فضای سبز شهری اظهار کرد: فضای سبز جزء جدا نشدنی و بنیادی‌ترین پایه‌های توسعه پایدار شهری است.

وی افزود: در حقیقت شهرها به عنوان مراکز زندگی برای این که بتوانند پایداری خود را در جهت رشد شهری توسعه دهند باید الگویی الهام گرفته از طبیعت داشته باشند یعنی اگر در یک شهر رویکردها تأثیر گرفته از طبیعت باشد می‌توان یک زندگی یا یک مدیریت شهری مناسب و استاندارد داشت.

این کارشناس فضای سبز شهری گفت: نبود فضای سبز باعث می‌شود تا سلسله مشکلاتی در حیات شهرها اتفاق بیفتد اگر بخواهیم به فواید داشتن این فضا اشاره کنیم به مباحث همیشه در دسترس زیست محیطی و کاهش آلاینده‌های شهری برمی‌خوریم.

وی تصریح کرد: در راستای نتایج سودبخش فضای سبز باید به تعدیل دمای هوا اشاره کنیم که یک محیط شهری مملو از فضای سبز می‌تواند تعدیل دمای هوای مناسبی را داشته باشد، کاهش آلودگی‌های صوتی، افزایش رطوبت هوا از جمله دیگر نتایج وجود سبزی محیط است.

رضایی افزود: به معنای واقعی، داشتن محیطی سبز القا کننده طراوت و شادابی بین شهروندان است در این میان می‌توان به بازدهی‌های مثبت اکولوژیک نیز اشاره کرد، در ادامه بازدهی‌های اکولوژیک فضای سبز می‌تواند ضروریات اصلی زیست محیطی را برطرف کند.

وی گفت: علاوه بر تأثیرات زیست محیطی فضای سبز کارکردهای تفریحی، فرهنگی و بهداشتی نیز دارد همچنین رنگ سبز یک محیط به صورت طبیعی می‌تواند بسیاری از نگرانی‌ها و استرس‌های روزمره را کاهش دهد این در حالی است که بناها، ساختمان‌ها و هرچیزی که در زندگی شهری به دست افراد ساخته می‌شود نه تنها کاهش دهنده استرس نیست بلکه به صورت خودکار باعث بروز مشکلات و افزایش استرس‌های اجتماعی نیز می‌شود.

این کارشناس تصریح کرد: در بعضی از این فضاها با داشتن ویژگی‌های آموزشی در کودکان باعث بروز خلاقیت‌های کودکانه می‌شود و یکی از عوامل افزایش آگاهی به خانواده‌ها است، قطعاً در نبود فضای سبز مناسب شهری دامنه‌های زیست محیطی شهر دچار خلل می‌شود و به دنبال آن یکی از شاخه‌های توسعه پایدار لنگ می‌ماند.

وی تاکید کرد: انسان‌ها به صورت فطری هنگامی که با طبیعت سرو کار داشته باشد می‌تواند خلاقیت‌های خود را رشد دهد، اما وقتی از طبیعت فاصله بگیرد افسردگی و بیماری‌های فراوانی به سراغ افراد می‌آید شاید در کوتاه مدت این اتفاق نیفتد اما در دراز مدت قطعاً بر روی روان شهروندان و فعالیت‌های روزانه تأثر منفی می‌گذارد.

وی خاطر نشان کرد: داشتن شهروندان با نشاط عناصر تشکیل دهنده یک جامعه را شکل می‌دهد و اگر نیاز اصلی آن‌ها را که همان آسایش روحی است را فراهم نکنیم قطعاً شهر به مشکل رو به رو خواهد شد فضای سبز تنها بخشی است که می‌تواند این خلع را از بین ببرد.

ایمنا

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false