اهمیت وجود پاتوق‎‌ها برای شهرهای یادگیرنده » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
اهمیت وجود پاتوق‎‌ها برای شهرهای یادگیرنده

فرزاد مؤمنی با بیان این که شهرهای ما از اجزا و عناصر مختلفی تشکیل شده است، اظهار کرد: شهروندان عنصر اصلی و اساسی هر شهری محسوب می‌شوند و چنانچه به درستی آموزش ببینند می‌توانند زمینه را برای رشد و توسعه شهر فراهم کنند.

وی با اشاره به اهمیت شهرهای یادگیرنده خاطرنشان کرد: شهر در صورتی می‌تواند توسعه‌ای همه جانبه‎ را تجربه کند که شهروندان آن اعم از مدیران، متخصصان و شهروندان عادی به طور متداوم در حال یادگیری باشند.

این کارشناس شهرسازی افزود: شهرها برای این که بتوانند در جایگاه یک شهر یادگیرنده و آموزش پذیر مطرح شوند در ابتدا باید بتوانند کم و کاستی‌های موجود را بپذیرند.

مؤمنی اضافه کرد: پذیرش کمبودها و آسیب‌ها در شهرهای یادگیرنده یک نیاز است و در این راستا نیاز است مدیران، برنامه ریزان و شهروندان در ابتدا نقاط ضعف شهر در حوزه‌های مختلف را شناسایی کنند.

وی ادامه داد: پس از پذیرش نقاط ضعف، نیاز است اهمیت شهر یادگیرنده در توسعه شهر و شهروندی تبیین و سپس برنامه‌ریزی دقیقی به منظور تحقق شاخصه‌های مختلف شهر یادگیرنده تدوین و تهیه شود.

این کارشناس شهرسازی به اهمیت وجود فضاهای آموزشی در شهرهای یادگیرنده اشاره و تاکید کرد: در دنیای امروزی توجه صرف به کالبد فضا کمک کننده نیست بلکه فرهنگ‌سازی و آموزش کاربردی، حتی از طریق فضای مجازی نیز مورد توجه است.

مؤمنی تصریح کرد: با این وجود ایجاد پاتوق‌های شهری در فضاها و نقاط مختلف شهر از جمله میادین شهری، میادین منطقه‌ای و میادین محلی به منظور استفاده شهروندان از تجربیات یکدیگر در زمینه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، سیاستی و یا هر زمینه دیگری، علاوه بر اینکه بستر را برای تعامل میان شهروندان فراهم می‌کند، به تحقق شاخصه‌های شهر یادگیرنده نیز کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: ایجاد پاتوق‌های شهری نه تنها در قالب کالبد و فضای شهری بلکه در قالب فضای مجازی نیز می‌تواند مورد توجه باشد.

ایمنا

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false