بازار ملک کدام مناطق گرم شد؟ +جدول » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۷ مهر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
بازار ملک کدام مناطق گرم شد؟ +جدول

در آخرین ماه تابستان امسال منطقه‌ ۱۸ با افزایش ۱۳٫۹۴ درصدی افزایش قیمت، رکورد رشد ماهیانه قیمت مسکن را زد.همچنین منطقه ۱۳ با افزایش ۶٫۷۸ درصدی و منطقه‌ی یک با رشد ۶٫۷۳ درصدی در جایگاه‌های دوم و سوم رشد قیمت قرار داشتند.

منطقه ۳ نیز با رشد ۶٫۴۷ درصدی، منطقه ۴ با رشد ۴٫۵۴ درصدی و منطقه‌ ۹ با رشد ۴٫۲ درصدی هم رشد قیمتی بیش از رشد متوسط قیمت در شهریورماه را تجربه کردند.

مناطق ۱۷، ۲، ۱۰، ۱۱، ۲۲ و ۶ نیز بیش از رشد متوسط که ۲٫۳۶ درصد در تهران بود در آخرین ماه تابستان افزایش قیمت داشتند.

100

مناطق ۵ با رشد ۱٫۶۵ درصدی، منطقه ۸ با رشد ۰٫۷۷ درصدی و منطقه‌ی ۱۶ با رشد ۰٫۶۵ درصدی هم رشد اندک قیمت‌ها را داشتند، اما هفت منطقه‌ی ۱۴، ۱۲، ۱۵، ۲۱، ۷، ۲۰ و ۱۹ عقب‌نشینی قیمتی داشته و منطقه‌ی ۱۹ با ریزش حدود ۱۱ درصدی قیمت در شهریورماه بیشترین کاهش قیمت را نسبت به مردادماه تجربه کرد. منطقه‌ی ۲۰ با ریزش ۷ درصدی و منطقه‌ی ۷ با ریزش ۶٫۷۸ درصدی در شهریورماه کاهش قیمت مسکن را پشت‌سر گذاشتند.

اما در شهریورماه معاملات نسبت به مردادماه افزایش ۴۱ درصدی داشت. منطقه‌ ۲۲ رکورددار بیشترین رشد ماهانه معاملات مسکن بود که رشد تقریبا ۱۰۴ درصدی داشت و منطقه‌ ۲۰ با رشد ۹۰ درصدی و منطقه ۷ با رشد ۶۶ درصدی بیشترین رشد معاملات را در ماه شهریور داشتند.

منطقه ۱۴، ۳، ۱۷، ۴، ۱۶، ۱، ۱۳، ۱۸، ۱۱، ۸ و ۱۲ نیز رشد معاملاتشان بیش از رشد متوسط معاملات در شهریورماه بود؛ اما هشت منطقه رشد کمتر از متوسط شهریور نسبت به مردادماه را تجربه کردند.

مناطق ۲، ۹، ۱۰، ۱۹، ۶، ۵، ۱۵ و ۲۱ با وجود افزایش معاملات اما بازار مسکن‌شان مانند سایر مناطق پررونق نبود.

200

براساس گزارش های بانک مرکزی  در آخرین ماه تابستان، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود  ۷ هزار و ۷۸۹ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۴۱٫۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۱۷٫۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۲٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام‌شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴٫۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۰٫۰ و ۸٫۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۲٫۶ درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در شهریورماه سال ۱۴۰۰ مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۱۴، ۷، ۸، ۱، ۱۵ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده ۲۷٫۴ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۶۸۹٫۱ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۵۰٫۳ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

این رقم ها  نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۵٫۷ و ۴۴٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهند.براساس آمار منتشر شده بانک مرکزی ،توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمت «۱۵۰ تا ۲۰۰» میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۶٫۳ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است و دامنه‌های قیمتی «۲۰۰ تا ۲۵۰» و «۲۵۰ تا ۳۰۰» میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۱۶٫۰ و ۱۲٫۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که ۶۱٫۱ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۳۱۷٫۰ میلیون ریال) معامله شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز ،مقایسه قیمت متوسط اعلام شده هر متر مربع زمین مسکونی در شهریور ماه از سوی بانک مرکزی با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان از رشدی ۳۰٫۲۵ درصدی داشت است. مقایسه رشد سالانه شهریور ماه با ماه های گذشته نشان می دهد از اردیبهشت ماه سال ۹۷ تا کنون رشد نقطه ای آخرین ماه تابستان بی سابقه بوده است. به عبارت دیگر رشد نقطه به نقطه این ماه کمترین میزان در تقریبا سه سال گذشته بوده است.رکورد های دیگر اما خبر از افزایش قیمت می دهند.

تعداد معاملات در این ماه با ۴۱٫۷ درصد رشد نسبت به مرداد ماه به ۷ هزار و ۷۸۹ فقره رسیده است. در ۶ سال گذشته این میزان رشد درتعداد معاملات شهریور بی سابقه بوده است.

بررسی آمار تعداد معلاملات مسکن از سال ۹۵ تا کنون نشان می دهد هر ساله در شهریور کاهش تعداد معامله داشته ایم. برخلاف عادت پایان تابستان تعداد معاملات  در این ماه افزایشی بوده  که در تمام تابستان ۵ سال گذشته بی سابقه بود.

این افزایش در نهایت منجر به رشد نقدینگی وارد شده به بازار مسکن شده و ۲۰ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان نقدینگی را وارد بازار مسکن کرد. برای محاسبه نقدینگی وارد شده بازار مسکن متراژ متوسط معامله شده در هر ماه را ۸۵ مترمربع در نظر گرفته و با ضرب در قیمت و تعداد معاملات در هر ماه می توان تخمینی از گردش پول در این بازار در هر ماه را ارائه داد.

در همین رابطه برآورد ها نشان می دهد در ماه جاری ۲۰ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان پول در بازار خرید و فروش مسکن تهران جابجا شده که نسبت به ماه قبل ۴۵ درصد افزایش داشته است. مقایسه ها با سال های اخیر نشان می دهد در ۶ سال گذشته این تنها مرتبه ای است که نقدینگی بازار مسکن در پایان تابستان روندی افزایشی داشته است. به عبارت دیگر در تمام شش سال گذشته به جز امسال پول وارد شده در بازار مسکن نسبت به مرداد نزول پیدا می کرده است.  این رخداد می تواند به علت رشد بالای تعداد معاملات در شهریور امسال باشد.

اقتصادنیوز

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false