بررسی آمار پیرترین شهر ایران » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ مرداد - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
بررسی آمار پیرترین شهر ایران

با این حساب، تعداد سالخوردگان تهران تا ۲۰سال دیگر، ۳برابر خواهد شد. به این ترتیب و درصورت بی‌توجهی به مناسب‌سازی فضاهای شهری و توسعه خدمات و امکانات رفاهی برای این قشر، تهران در آینده‌ای نه‌چندان دور دیگر جایی برای سالمندان نیست.

اما طبق آمار به‌دست‌آمده از سرشماری نفوس و مسکن در سال۱۳۹۵ میانگین جمعیت سالمندان کشور عدد ۶,۱درصد را نشان می‌دهد؛ درحالی‌که این رقم برای پایتخت ۷.۹درصد است. به این معنی که تهران با یک‌میلیون و ۱۰۰هزار سالمند ۶۵سال و بالاتر، ۱.۸درصد بیشتر از میانگین کشوری سالمندان را در خود جا داده و در جدول پیرترین‌های کشور در رتبه بالایی قرار دارد. به همین‌خاطر مناسب‌سازی‌ فضاهای شهری و معابر تهران به توجه جدی مسئولان شهری نیازمند است. با اینکه در سال‌های اخیر هشدارهای مربوط به سالخوردگی جمعیت تهران بارها از سوی رسانه‌ها و کارشناسان مطرح شده اما مدیران و برنامه‌ریزان شهری و دیگر سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه، در اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها هنوز چند گام از سالمندان عقب مانده‌اند و بسیاری از مناطق پایتخت حتی امکانات اولیه را هم برای رفاه حال سالمندان و توان‌یابان ندارد.

در گزارش هفته گذشته که درباره موانع خدمات شهری برای سالمندان منتشر شد، با اشاره به پیشی‌گرفتن تهران از میانگین کشوری در زمینه سالخوردگی، بر سمت‌وسوگرفتن برنامه‌ریزی‌های شهری در جهت خدمات‌رسانی بیشتر به سالمندان و توان‌یابان تأکید شده بود. در این گزارش اما قصد داریم با انتشار آمار جمعیت سالخوردگان به تفکیک مناطق ۲۲گانه پایتخت، ضرورت مناسب‌سازی‌ معابر و خیابان‌ها و همچنین توسعه زیرساخت‌های رفاهی و خدماتی به سالمندان را در این مناطق به مدیران شهری و دستگاه‌های مربوطه یادآوری کنیم.

براساس این گزارش، مناطق ۶، ۷ و یک به‌ترتیب با ۱۴,۹۶، ۱۴.۶۱ و ۱۴.۳۹درصد در رتبه اول تا سوم پیرترین مناطق تهران قرار دارند و مناطق ۱۹، ۲۲ و ۴ به‌ترتیب با ۴.۵۶، ۶.۳۹ و ۶.۹۳ درصد جزو ۳منطقه جوان تهران به‌حساب می‌آیند. با این حساب، منطقه۶ پیرترین و منطقه۱۹ جوان‌ترین مناطق تهران به‌شمار می‌آیند. با توجه به این آمار، مناسب‌سازی‌ معابر و خیابان‌ها و همچنین بهبود و توسعه زیرساخت‌های خدماتی و رفاهی برای سالمندان در مناطق مرکزی و شمالی تهران اولویت بیشتری به نسبت مناطق پیرامونی و حاشیه‌ای این شهر دارد. اینفوگرافیک زیر وضعیت سالمندی و رتبه هر یک از مناطق ۲۲گانه پایتخت را نشان می‌دهد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false