بروکراسی مانع رسیدن به شهر هوشمند » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۸ بهمن - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
بروکراسی مانع رسیدن به شهر هوشمند

بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در آئین گرامیداشت روز جهانی شهر‌ها و اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران با اشاره به نقش و ظرفیت شهر هوشمند گفت: تمرکز در موضوع شهر هوشمند باید به گونه‌ای باشد که هم افزایی شکل بگیرد و ضرورت هوشمند سازی به این دلیل است که رونق کسب و کار را به دنبال خواهد داشت.

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران افزود: شهر هوشمند بستری را ایجاد می‌کند تا خلق ثروت انجام شود و این گام بزرگ بدون صرف بودجه کلان انجام پذیر است، لذا با عدالت توزیعی شهر هوشمند خواهیم داشت.

آروین مطرح کرد: نهاد‌های عمومی باید به سمت کاهش ناعدالتی و توسعه عدالت توزیعی در کشور و شهر‌ها حرکت کنند، زیرا تمام شهروندان در یک شهر از تمام ظرفیت‌های موجود به یک اندازه استفاده نمی‌کنند، از همین رو باید عدالت توزیعی را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: در تهران می‌توان این گونه مثال زد که یارانه پرداختی روی حمل و نقل و توسعه آن هدفمند نیست.

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران افزود: هوشمند سازی شهر‌ها کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد و همکاران در مدیریت شهری شاهد هستند که ما در حوزه پسماند با هوشمندسازی توانستیم بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهیم.

آروین با اشاره به تضعیف نقش شهرداری‌ها گفت: در حال حاضر شهرداری‌ها نقش حکمرانی محله‌ای خود را از دست داده‌اند و ما امروز شاهد هستیم که بسیاری از وظایفی که پیش‌تر تحت اختیار شهرداری‌ها بود به دیگر دستگاه‌ها واگذار شده است.

وی ادامه داد: یکپارچگی داده برای رسیدن به شهر هوشمند باید محقق شود و باید اعلام کنم که ما ۶ سال پیش در شورای شهر مصوبه حوزه آب و برق را گذراندیم تا با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین دستگاهی اطلاعات به اشتراک گذاشته شود که متأسفانه بعد از ۶ سال هنوز این اتفاق نیفتاده و این مصوبه عملیاتی نشده است.

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با تأکید بر ظرفیت وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی افزود: انتظار از وزارت ارتباطات این است که همه نهاد‌ها در مدیریت شهری داده‌های خود را به اشتراک بگذارند، زیرا هوشمندسازی بدون یکپارچگی داده امکان‌پذیر نیست.

آروین مطرح کرد: وزارت ارتباطات می‌تواند با موضوع شهر هوشمند نشست‌هایی را برگزار کند و رویکرد امروز کشور‌های پیشرفته این است که داده‌های باز در اختیار نهاد‌ها قرار گیرد.

وی ادامه داد: با بروکراسی نمی‌توان واگذاری داده را انجام داد و نهاد بالادستی مانند وزارت ارتباطات می‌تواند این یکپارچگی را ایجاد کند.

چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران با شعار ایجاد «شهر‌هایی هوشمند، تاب‌آور و زیست پذیر برای همه» به مناسبت روز جهانی شهرها، با همکاری سازمان‌های تخصصی بین‌المللی همچون برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، متروپلیس یا انجمن کلانشهر‌های مهم جهان، انجمن طراحان و برنامه‌ریزان شهری و منطقه‌ای یا ISOCARP و مجمع شهرداران آسیایی AMF برگزار شد.

در این رویداد نزدیک به ۲۰۰پروژه و تجربه شهری از داخل کشور و بیش از ۳۰۰پروژه و تجربه از سایر شهر‌های جهان مشارکت داشتند که بیشتر آن‌ها در حوزه معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و بازآفرینی شهری است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false