بودجه پنهان در اداره تهران | مدیریت شهری از کدام منبع مالی غافل است؟ » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ اسفند - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
بودجه پنهان در اداره تهران | مدیریت شهری از کدام منبع مالی غافل است؟

شهردار تهران در دفاع از کارنامه‌اش، دو نکته کلیدی و البته نیازمند تحلیل مطرح کرد. پیروز حناچی از یکسو «تغییر پارادایم» در سیاست‌ها و برنامه‌های شهری را نقطه قوت و معیار موفقیت این دوره مدیریت شهری عنوان و از سوی دیگر درباره مهم‌ترین مساله شهر تهران یعنی «عطش مالی شبکه حمل‌ونقل عمومی» به عدم کفایت بودجه پایتخت اشاره کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد شهروندان روایت دیگری از سبک اداره تهران دارند. همچنین یک بودجه پنهان برای تامین مالی مترو وجود دارد که از آن غفلت می‌شود.
شهردار تهران معتقد است طی دوره جدید مدیریت شهری، پارادایم اداره پایتخت تغییر کرده است. اصلاح ضوابط باغات، اجرای طرح تفصیلی منطقه ۲۲ و انطباق سیستم صدور پروانه با طرح تفصیلی از جمله مصادیقی است که از نگاه پیروز حناچی می‌تواند به‌عنوان تایید تغییر پارادایم اداره شهر تهران محسوب شود. هرچند این دفاع شهردار تهران از کارنامه عملکرد طی دو سال گذشته به نوبه خود می‌تواند تا حد قابل توجهی، قابل قبول باشد اما بررسی این دیدگاه با نتایج نظرسنجی اخیر شهرداری از شهروندان پایتخت نیز نکات مهمی را از «تفاوت تعریف تغییر پارادایم میان شهردار و شهروندان» به تصویر می‌کشد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته پیروز حناچی در جریان یک نشست خبری عنوان کرد: در دوره جدید از نیمه سال ۹۶ به مردم قول‌هایی داده بودیم، انتقاد می‌کردیم و اعتقاد داشتیم روند اداره امور شهر ما را به بن‌بست می‌رساند. به این معنا که عارضه‌های شدیدی برای اداره شهر به وجود می‌آید و این روش چرخه‌ای باطل بود. اداره شهر به این روش منجر به کاهش کیفیت زندگی شهروندان می‌شود، بنابراین زمان آن بود که ما یک تغییر پارادایم در اداره شهر داشته باشیم و شاید اصلی‌ترین مگا پروژه ما نیز همین بود. او با بیان اینکه از سال ۹۰ تا ۹۹، ۲هزار و ۱۳ پرونده دارای افزایش طبقه در سیستم شهرداری ثبت شده است‌ گفت: ادعا می‌کنیم به قولی که در حوزه شهرسازی به مردم داده بودیم، جامه عمل پوشاندیم.
مقایسه گفته‌های شهردار تهران با سه دوره نظرسنجی انجام شده از دیدگاه و انتظارات شهروندان درباره عملکرد مدیریت شهری نشان می‌دهد شهروندان نیز بخشی از این تغییر پارادایم را احساس کرده‌اند. چراکه در نتایج نظرسنجی اخیر انجام شده بر خلاف نظرسنجی مربوط به سال ۹۶، گلایه‌های شدید شهروندان نسبت تراکم فروشی و تخلفات حوزه شهرسازی کاهش پیدا کرده است. اما در عین حال شهروندان همچنان نگاه متفاوت‌تری از شهردار نسبت به تغییر پارادایم اداره پایتخت دارند. نگاهی که به خوبی در نتایج نظرسنجی اخیر انجام شده از سوی شهرداری منعکس شده است. شهروندان در قالب پاسخ به سوالات مطرح شده در این نظرسنجی علاوه بر آنکه معتقدند شهردار باید نظرات شهروندان را بیش از مجموعه درونی شهرداری برای تصمیم‌گیری در اولویت قرار دهد، ضروری‌ترین اولویت کاری شهردار را مبارزه با فساد اداری در شهرداری و همچنین تقویت حمل و نقل عمومی عنوان کرده‌اند. در بخش دیگری از نظرسنجی نیز از شهروندان خواسته شده به این سوال پاسخ دهند که اگر جای شهردار تهران بودند چه برنامه کاری را در اولویت خود قرار می‌دادند؟ گسترش فضای سبز و طراحی جذاب نمای ساختمان‌ها از جمله برنامه‌هایی است که شهروندان برای اداره شهر مدنظر قرار داده‌اند.

دنیای اقتصاد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false