تحکیم روابط اجتماعی با طراحی مطلوب فضاهای شهری » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
تحکیم روابط اجتماعی با طراحی مطلوب فضاهای شهری

حسن سجادزاده اظهار کرد: دسترسی و استفاده همه اقشار جامعه شهری به فضاهای همگانی شهر از جمله شاخصه‌های مهمی است که در طراحی یک شهر باید مدنظر باشد تا زمینه برای ارتقای کیفیت زندگی و تحقق عدالت اجتماعی فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: به منظور تحقق این مهم نیاز است در تمامی مراحل تهیه و تدوین طرح‌های شهری، دیدگاه جامعی نسبت به طراحی فضاهای شهری وجود داشته باشد و مدیریت شهر در فرآیند اجرایی ساخت فضاهای شهری نحوه دسترسی تمامی اقشار جامعه اعم از بانوان، کودکان و سالمندان را مدنظر داشته باشد.

این دکترای طراحی شهری تصریح کرد: به منظور ارتقای کارکرد فضاهای شهری، نیاز است انعطاف‌پذیری فضاهای عمومی شهر در مراحل مختلف طراحی شهری در نظر گرفته شود تا زمینه و بستر برای تعامل مؤثر میان شهروندان، در هر گروه سنی فراهم شود.

سجاد زاده خاطرنشان کرد: در صورتی که انعطاف پذیری فضاهای عمومی شهر افزایش یابد، می‌توان کارکردهای مختلفی را از فضاهای شهری انتظار داشت و چنانچه نیاز بود بنا بر نظر مدیران و برنامه ریزان، کارکرد فضاهای شهری را تغییر داد.

وی افزود: هویت نیز شاخص مهم دیگری است که در طراحی فضاهای شهری باید مدنظر باشد و در این بین طراحی فضاهای محله‌ای نقش مهمتری نسبت به طراحی فضاها در سطح منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای ایفا می‌کند.

این دکترای طراحی شهری با بیان این که هر چقدر حضور انسانی در فضاهای شهری بیشتر باشد، فضا کارکرد مطلوب‌تری خواهد داشت، گفت: فضاهای عمومی شهر به خصوص در سطح محلات باید بتواند ارتباط متعامل و مؤثری را میان شهروندان فراهم کرده و زمینه حفظ سلامت روان و جسم شهروندان و جامعه شهری را فراهم کند.

ایمنا

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false