توس به مشهد رسید » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ مرداد - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
توس به مشهد رسید

به گزارش برزن نیوز طرح منفصل توس روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه در شورای عالی شهرسازی مصوب شد. با تصویب این طرح توس پس از ۳۱ سال به شهر مشهد پیوست.

بر اساس این طرح ۳۶۰۰ هکتار از اراضی منطقه منفصل توس به صورت قانونی به شهر مشهد ملحق شده است. یکی از برجستگی‌های طرح راهبردی این است که موقعیت توس و آرامگاه فردوسی و محوطه‌های تاریخی پیرامونی آن را ضمن به رسمیت شناختن، توسط مدیریت شهری مشهد حفاظت می‌شود .

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد گفت با اجرایی شدن طرح راهبردی توس و تصویب طرح تفصیلی آن، روند جبران عقب ماندگی تاریخی آن فراهم می شود.

سید مسعود ریاضی همچنین افزود بر اساس این طرح ، امکان بازسازی  بنا ها و ساختمان های محلات و روستاهای پیرامون و اخذ پروانه فراهم شده است. و این طرح حکم نقشه راه برای تامین  سرمایه گذاری های لازم جهت توسعه منطقه و برنامه ریزی برای بهسازی و توسعه آن در آینده دارد.

وی اظهار امیدواری کرد این طرح بتواند توس را از بلاتکلیفی و بی برنامگی رها کند و شرایط را مهیا کند تا بر اساس ضوابط، کاربری ها و تراکم تکلیف سرمایه گذاران، شرکت های مشاور، طراح و مجری مشخص شود و آغازی بر روند توسعه توس باشد.

ریاضی با بیان اینکه توس ده درصد از مساحت شهر مشهد را شامل می شود گفت این ده درصد بلاتکیف بود و حال با تصویب این طرح توس می تواند گامی به سمت توسعه شهری بردارد.

توس شهری تاریخی در استان خراسان رضوی در ۳۵ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. این شهر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با مجموعه ارگ و برج و بارو با شماره ۱۷۵۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است.

سال ۱۳۹۶ به منظور رونق توس، برای تدوین “طرح راهبردی توس” مشاور استخدام شد و نتیجه این کار مطالعاتی سال ۱۳۹۷ در اختیار شورای عالی معماری و شهرسازی کشور قرار گرفت.

همچنین کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس در شورای اسلامی شهر مشهد نیز شهریور ۱۳۹۶ از سوی پنجمین دوره شورای شهر مشهد تاسیس شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false