جایزه نخست دوسالانه ملی معماری و شهرسازی ایران به دانشگاه یزد رسید » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۲ خرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
جایزه نخست دوسالانه ملی معماری و شهرسازی ایران به دانشگاه یزد رسید

طرح سقف متحرک اجراشده در دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد، جایزه اول چهارمین دوسالانه ملی معماری و شهرسازی ایران در بخش سازه های خاص و المان را در سالجاری به خود اختصاص داد.

«سید منصور بیدکی» مدیر طرح های عمرانی دانشگاه یزد در خصوص طرح سقف متحرک حیاط کتابخانه دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد، گفت: این سازه به سفارش دفتر طرح‌های عمرانی دانشگاه یزد و با طراحی دکتر «حسین پورمهدی قائم مقامی» به اجرا در آمد که فرایند ساخت آن به صورت کارگاه آموزشی پویا با حضور دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد به دنبال داشت.

وی افزود: پوشش متحرک حیاط علیین دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد طاقی شکل و از اتصال ١٨ تیر چوبی قوس دار با دهانه ١۴ متر تشکیل شده است. همچنین ١٨ تیر که در قالب دو قطعه بزرگ به هم متصل شده اند، روی یک ریل به نحوی می‌لغزند که قطعه کوتاه تر زیر قطعه بزرگتر قرار گرفته است و بدین طریق پوشش حیاط کنار می‌رود.

بیدکی با بیان این که برای ساخت تیرها از سیستم «چوبهای فشرده چسب خورده» (laminated glued timber) استفاده شده است، اضافه کرد: از جنبه‌های نوآورانه این طرح، پوشش دهانه ۱۴ متری آن است که صرفا به وسیله چوب که از جمله مصالح سبک و دوستدار طبیعت به شمار می‌رود ساخته شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه یزد ضمن اشارره به این که در ایران به جز نمونه حاضر، تا کنون سقف محدب چوبی باز و بسته شونده، ساخته نشده است، افزود: نیاز بود که قبل از ساخت نمونه اصلی؛ تیرهای چوبی با دهانه مورد نظر به صورت آزمایشی ساخته شوند و به لحاظ پاسخدهی در برابر تحمل نیروهای جانبی و بار وزن خود و وزن بار زنده؛ محاسبه و آزمون شوند. همچنین برای ضد آفتاب و ضد آب شدن تیرها مواد متعددی از تکنولوژی نانو مورد بررسی و آزمون قرار گرفتند که در نهایت یکی از آنها برای روکش کردن چوبها استفاده شد.

true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false