زرینه اوباتو - سردترین شهر ایران » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

حامد امانی در یادداشتی برای برزن نیوز نوشت : شهر زرینه­اوباتو در جاده دیواندره به سقز در بخش کرفتو شهرستان دیواندره استان کردستان واقع شده‌است. این شهر در سال ۱۳۷۹ به شهر تبدیل شد. جمعیت این شهر نوپا حدود۲۵۰۰نفر است و با زبان کردی صحبت می­کنند. اقتصاد مردم این شهر مستقیماً وابسته به کشاورزی(کاشت گندم، جو و نخود) و خدمات مرتبط با آن است.

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۲۱۴۲ متر است. شهر زرینه به دلیل قراگیری در فلات اوباتو فاقد توپوگرافی مشخصی است و در بستر هموار و یکنواختی با شیب کمتر از۵درصد قرار گرفته است.

از لحاظ اقلیمی؛ این شهر در طول سال حدود۲۵۰میلی­متر بارش دریافت می­کند و با دمای میانگین  ۷٫۶درجه سانتیگراد سردترین شهر ایران از لحاظ میانگین دما به شمار می­آید. زرینه به عنوان یکی از نقاط سردسیر کشور از ۱۲ ماه سال تقریباً ۶ ماه پوشیده از برف است، از این­رو قابلیت تبدیل شدن به نگین برفی ایران زمین را دارد. اما متاسفانه در حال حاضر از حداقل امکانات هم برخوردار نیست و  دارای بافت و فرهنگ روستایی است و به نظر می­رسد تبدیل آن به شهر کاری اشتباه و نابجا بوده و بجز رشد غیرمنطقی قیمت زمین و افزایش انتظارات دستاوردی برای مردم این روستا – شهر ندارد.

اکوسیستم “شکارممنوع زرینه اوباتو” در نزدیکی این شهر دارای چشم‌اندازهایی بی‌نظیر از مراتع سرسبز و کوهستان‌های مرتفع و رودخانه­های پرآب برای گردشگری در بهار و تابستان است. پرنده “میش­مرغ” به عنوان یکی از گونه­های جانوری در معرض انقراض در این اکوسیستم زندگی می­کند. این پرنده زیبا و ارزشمند در فصول بهار، تابستان و پاییز در این منطقه دیده می‌شود و از سوی سازمان حفاظت محیط زیست جزء حیوانات “حمایت شده” اعلام شده است.

موقعیت شهر زرینه اوباتو

تصاویری از زمستان زرینه اوباتو

تصاویری از تابستان زرینه اوباتو