سخن روز: در خصوص بایدها و نبایدهای ورود شهرداری ها به امر مسکن اجتماعی » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ فروردین - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
سخن روز: در خصوص بایدها و نبایدهای ورود شهرداری ها به امر مسکن اجتماعی

برزن نیوز: کمیسیون شهرسازی شورای شهر’ در روز ۲۶ شهریور۹۸ در جلسه با دعوت از تعدادی از صاحب نظران مسکن’ جلسه ای را با عنوان “بایدها و نبایدهای ورود شهرداریها به امر مسکن” ( اجتماعی’ حمایتی و یا استیجاری را ) مطرح کرد.
در این مورد میدانیم که:
۱- بطور معمول حدودا مسکن استیجاری ۳۰٪ و مسکن اجتماعی کمتر از ۲۰٪ مسکن ملکی برای ساکنانش بار مالی دارد.
۲- حدودا در شهرها ۲۰٪ جمعیت جوان و یا تازه وارد به بازار مسکن’ فاقد توان مالی لازم برای تامین سر پناه مناسب هستند.
۳- در اغلب شهرهای جهان( حتی در کشورهای سرمایه داری) این نوع مساکن بوسیله شهرداریها فراهم’ مدیریت و توزیع و باز توزیع میشود. حتی وقتی سازنده آن دولت مرکزیست.
۴- در کشورهایکه شهرداریها این امر را تقبل میکنند’ به روشهای مختلف آنها را تامین میکنند. مثل اخذ تعدادی واحد در هر مجموعه ای که ساخته میشود’ بجای بخشی از عوارض ساخت و یا اخذ تعهد به استیجاری نمودن تعدادی از واحدها بوسیله خود مالک’ ولی با مقدار اجاره و مستاجر تعیین شده به وسیله شهرداری.
در وین اولین مساکن اجتماعی از طریق عوارضی تامین شد ‘ که شهروندان دارای مستخدم و راننده باید پرداخت میکردند( شاید با این استدلال که همین افرادنند که توان تامین مسکن مناسب ندارند).
در این جلسه چند موضوع دیگر هم مطرح شد.
۱- جهانی مدیر کل اسبق دفتر مطالعات مسکن راه و شهرسازی. یاد آوری نمود که در سال ۷۷ مصوبه برای تامین مسکن استیجاری حمایتی به تصویب رسید ‘ که دولت را موظف به ساخت ده درصد مساکن هر سال و در اختیار دادن آن به شهرداری برای تامین مسکن شهروندان نموده بود.
۲- مشهودی که که به نمایندگی از سازمان برنامه دبیر کمیته تدوین قانون زمین در اول انقلاب بود’ یاد آوری کرد که در آن زمان درآن کمیته دو نظر مطرح بود’ که یک نظر میگفت زمین های ملی شده باید در اختیار شهرداریها قرار گیرد و نه وزارت راه وشهرسازی’ که با فشار این وزارت این امر به راه و شهرسازی محول شد.
۳- اغلب شرکت کنندگان به ضرورت مسئولیت پذیری شهرداریها در امر تامین مسکن اجتماعی ‘ اشاره کردند و گفتند : که حتی در کشورهای سرمایه داری حدودا ۳۰٪ مساکن شهری از ایت نوع هستند.
۴- اقلیتی اندک هم با اضافه شدن مسئولیت شهرداریها و دخالت در بازار آزاد ‘ مخالف بودند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false