شهرسازی و معماری جدید تهی هستند » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
شهرسازی و معماری جدید تهی هستند

مهدی جمالی‌نژاد در نخستین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها با بیان اینکه در سال‌های اخیر پروژه‌های عمرانی زیادی شکل گرفت اما با وجود اجرای پروژه‌های هزینه‌بر همچنان مشکلات به قوت خود باقی مانده‌اند، گفت: پل و تونل‌های زیادی ساخته شد اما آیا ترافیک حل شد؟ فرهنگسرا و پردیس‌های فرهنگی و ورزشی زیادی در این مدت ساخته شد اما آیا معضلات فرهنگی کم شد؟
وی با بیان اینکه سوال من این است که چرا با وجود همه این زیرساخت‌ها هنوز معضلات به قوت خود باقی است،اظهارکرد: همه مسئولان از گذشته تاکنون زحمت کشیده‌اند تا مشکلات حل شود اما می‌بینیم که موفقیتی حاصل نشده است.
جمالی‌نژاد اضافه کرد: بسیاری از چالش‌ها به این دلیل است که ما در توسعه عمرانی سال‌های اخیر به جنبه‌های روحی، درونی و روانی جامعه توجه نکرده‌ایم. متأسفانه شهرسازی و معماری اخیرمان بیشتر به فضاهای مادی وصل و ما را از فضاهای معنوی و درونی دور کرده است و می‌بینیم با اینکه اقدامات زیادی انجام شده اما آسایش و حفظ آسایش را ایجاد نکرده است.
وی با بیان اینکه شهرسازی و معماری جدید متأسفانه تهی است و این یک بحران جدی است، گفت: در گذشته معماری ما مبتنی بر دانش بومی، سازگاری با محیط زیست، ویژگی‌های منحصربه فرد هر منطقه و… بود اما حالا بیشتر از آنکه ما به معماران شهری، شهرسازان و یا مهندسان عمرانی نیاز داشته باشیم به حکیمان شهری نیازمندیم تا شاهد توسعه صرف شهرسازی و معماری نباشیم.
جمالی‌نژاد در پایان گفت: دبیرخانه شهرهای ایران فعال شده تا تجارب موفق شهرهای مختلف جمع‌آوری شود. این دبیرخانه پیش از این وجود داشت اما حالا فعال‌تر شده است تا بتوانیم شاخص‌ها و عناصر شهرهای ایرانی-اسلامی را احصا کنیم و در راستای حل مشکلات شهرهای فعلی اقدام کنیم.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false