طی چند دهه اخیر آشغال در شهر ساخته‌ایم/ تقاضای کیفیت ساخت‌وساز در سال ۹۹ افزایش می‌یابد » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
طی چند دهه اخیر آشغال در شهر ساخته‌ایم/ تقاضای کیفیت ساخت‌وساز در سال ۹۹ افزایش می‌یابد

سید محمد بهشتی، در پنل تخصصی «چشم انداز حوزه‌های شهری، عمرانی و ساختمانی سال ۱۳۹۹» که شامگاه روز گذشته ۲۰ بهمن ماه در سالن تهران رویال هال هتل اسپیناس پالاس برگزار شد، گفت: چندین دهه بود که شهر ما دیده نمی شد، چون اگر دیده می شد سوال می شد که چرا این همه آشغال و بناهای زشت را در شهر ساخته ایم.

وی ادامه داد: ما منظر البرز را از دست دادیم و کسی صدایش در نیامد. در تاریکی اتفاقاتی رخ داد و امروز یکی از مهمترین اتفاقاتی که می افتد، این است که به تدریج چراغی روشن می شود و شهر دیده می شود.

ضوابط و مقررات موجود معطوف به نازلترین مراتب کمّی است

این معمار افزود: امروز شهر در حال اتصال به سیستم عصبی ماست و ما تازه شهر را می شنویم و می بینیم و احساس می کنیم و این باعث می شود که بحث کیفیت ساخت و سازها موضوعیت پیدا کند.

بهشتی همچنین با انتقاد از اینکه ضوابط و مقررات موجود معطوف به نازلترین مراتب کمّی است، گفت: این ضوابط و مقررات چه در توسعه شهری و چه در بخش ساخت و ساز بسیار نازل است.

کیفیت ساخت و سازها در حال موضوعیت پیدا کردن است

وی در ادامه اظهارات خود افزود: امروز تشکیل کمیته ای از سوی شورای عالی شهرسازی که نسبت به کیفیت مسئولیت دارد و همچنین ایجاد کمیته های نما از سوی شهرداری نشان می دهد که کیفیت در حال موضوعیت پیدا کردن است. در حالی که ما در چند دهه اخیر با کیفیت فاصله گرفته بودیم و نمی دانستیم کیفیت به چه مفهوم است.

بهشتی با تاکید بر اینکه کیفیت در بخش ساخت و ساز به معنی احداث خانه و ساختمان خوب است، افزود: ما هنوز با این امر فاصله داریم و هنوز تصور می کنیم که ساختمان خوب ساختمانی است که در آن از مصالح و تجهیزاتی با برندهای خارجی و خاص استفاده شده باشد.

این معمار ادامه داد: این در حالی است که ساختمان خوب به معنای آن است که همانطور که لباس باید مناسب قامت و اندازه افراد باشد، ساختمان ها باید اندازه فرهنگ و شخصیت شهروندان باشند و اگر این اتفاق بیفتد می توانیم بگوییم که یک ساختمان خوب احداث شده است.

ساختمان باکیفیت باید ویژگی منحصر به فرد داشته باشد

رییس گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر با بیان اینکه ساختمان ها باید به درستی درک شوند و به سمت خوب بروند، افزود: اما این غایت کیفیت نیست. کیفیت در ساختمان سازی به معنای آن است که یک ساختمان ویژگی منحصر به فرد داشته باشد و از جمله این بناها می توان به خانه بروجردی ها، چهل ستون، حمام گنجعلی خان، پل خواجو، مسجد امام در اصفهان، عالی قاپو و… اشاره کرد که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند.

بهشتی یادآور شد: ما به نقطه ای رسیده بودیم که پل، مسجد و خانه های منحصر به فردی بسازیم و امروز از این ویژگی در بخش ساخت و ساز فاصله گرفته ایم.

وی با انتقاد از اینکه ساخت و ساز هنوز در کشور ما با زمینه کار ندارد، گفت: تصور می شود که زمینه شامل ضوابط و مقررات است، در صورتی که زمینه موارد دیگری از قبیل اقلیم، طبیعت، فرهنگ، مناسبات و اقتصاد را دربر می گیرد که ما امروز متوجه آنها نیستیم.

برای بازگشت به کیفیت چاره‌ای به جز بازگشت به آثار گذشته نداریم

بهشتی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه آثار بجا مانده از معماری گذشته دارای رمزها و رازهایی هستند که باید این رازها و رمزها را بشنایسیم گفت: البته این بدان معنا نیست که عین آثار گذشته را بسازیم.

وی تاکید کرد: ما اگر به سراغ زمینه برویم، آنچه از گذشته باقی مانده است، اندازه های محیط و حتی اندازه و شخصیت محیط را به ما ارائه می کند.

این معمار با بیان اینکه ما برای بازگشت به کیفیت در بخش ساخت و ساز چاره ای به جز بازگشت به آثار گذشته و مطالعه آنها نداریم، عنوان کرد: مدنیت در حال رشد است و ما در سال ۹۹ شاهد گام های بلندتری به سمت تقاضای کیفیت در بین جامعه خواهیم بود.

صما

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false