لزوم مشارکت شهروندان در تدوین برنامه های توسعه محله محور » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۵ تیر - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
لزوم مشارکت شهروندان در تدوین برنامه های توسعه محله محور

عبدالرضا گلپایگانی، در همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی گفت: موضوع شهر را باید با تعریفی که از آن در ذهن دارم مورد بررسی قرار دهم. شهر مکانی برای بالندگی از جنبه‌های اقتصادی ، علم و دانش افزایی و زندگی آسوده‌تر است. در حقیقت شهر مکانی به عنوان مرکز فعالیت‌های اقتصادی ، آموزشی و جایی برای زندگی آسوده‌تر است.

وی افزود: برای اجرا و تحقق هر یک از این موارد مشارکت ذینفعان الزامی است. در حقیقت باید بررسی کنیم که مواجهه با کسانی که در شهر زندگی می‌کنند برای هر یک از این موضوعات چگونه است.

گلپایگانی ادامه داد:‌ در حال حاضرسازمان نوسازی برای نزدیک به ۱۸۰ محله برنامه توسعه محور در حال تهیه است. در این برنامه قرار است که ما به محلات برویم و خواسته‌های ذینفعان و طرح‌های آنها برای محله را بشنویم و بر اساس درک کارشناسان در طرح‌ها و نظرات مردم به سمت توسعه محله پیش برویم.

معاون شهرسازی شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که برای رسیدن به هر برنامه‌ای در محلات نزدیک به ۲۰ جلسه عمومی مشارکت محور برگزار شده است، افزود: این ۲۰ جلسه علاوه بر جلسات گفت و گو با مردم و تهیه پرسشنامه‌ها بوده است. تا برنامه‌ای در مقیاس خود در محلات تدوین شود. هزار کارشناس معمار و شهرساز مسائل حقوقی و اجتماعی با معاونت‌ شهرسازی شهرداری همکاری می کنند. نزدیک به ۹ ماه زمان برای رسیدن به هر یک از این برنامه‌ها لازم است به نظر می‌آید کاری که آغاز شده رویکردی از برنامه‌های ۵ ساله سوم شهرداری تهران بوده که در حقیقت توسعه محله محور را مورد تاکید قرار داده است.

گلپایگانی ادامه داد:‌ بدون مشارکت مردم محله قطعا توسعه محله محور به سرانجام نیکویی نخواهد رسید. در سال آینده قطعا این روند با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد. اگر همه ساکنین محلات به سمتی پیش روند که بتوانند خواسته‌های خود را با متولیان مدیریت شهری راحت در میان بگذارند حفظ تعلق خاطر آنها به محله افزایش پیدا می‌کند و توسعه محله افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: ۱۵۰ برنامه توسعه محله  ظرف سال آینده پیش بینی شده اما ممکن است نیاز به برنامه‌های بیشتری باشد که قطعا در این راستا نیازمند کمک کارشناسان و مردم در سطح محلات هستیم. رویکرد مدیریت شهری مبتنی بر نیازی است که در شهر وجود دارد و رقتن به سمت مردم و شنیدن نیاز آنها برای تحقق برنامه‌ی توسعه‌ای  است. لذا کسانی که می‌توانند در شهر اقدامات موثر انجام دهند باید در این زمینه کمک کنند. در وهله اول مردم نهادهای حرفه‌ای ، مهندسین ناظر و دانشگاهها باید به کمک مدیریت شهری بیایند.

وی تاکید کرد:‌ تصور من این است که با رویکردهایی که در مدیریت شهری وجود دارد و نیازی که شهروندان دارند می‌توانیم تدوین برنامه‌های توسعه محله‌ای را پیگیری کنیم. همه در مجموعه شورا و نهادهای مدیریت شهری برنامه‌هایی در دست تدوین دارند که برای بهتر شدن آنها به کمک جامعه حرفه‌ای نیازمندند.

ایسنا

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false