مدیریت یکپارچه شهری پیش نیاز تاب آوری شهری است » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ اسفند - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
مدیریت یکپارچه شهری پیش نیاز تاب آوری شهری است

عماد مطالبی گفت انعطاف پذیری یا تاب آوری شهر در مواجه با کرونا یک مفهوم جدید در مطالعات و برنامه ریزی شهری و شهرسازی است.

وی عنوان کرد  انعطاف پذیری شهری به توانایی نظام شهر در راستای مقاومت و مقابله با ویروس کرونا و مخاطرات آن تعبیر می شود و طراحی شهر می تواند به عنوان عاملی در خلق فضای شهری تاب آور در مواجهه با ویروس کرونا موثر باشد.

وی با بیان اینکه در دهه های اخیر افزایش جمعیت در شهرها علاوه بر اینکه یک پدیده مهم و پیچیده است مشکلات و ناهنجاریهای اجتماعی زیادی را در فضاهای شهری ایجاد کرده است،  اضافه کرد: در این میان توجه به مخاطرات از موضوعات مهم در حوزه های برنامه ریزی و طراحی شهری بویژه در مدیریت بحران و خطرپذیری، افزایش ایمنی و کیفیت زندگی است.

این کارشناس برنامه ریزی شهری، شهر را بستر وقوع حوادث دانست و خاطر نشان کرد: شناخت فضاهای شهری و طراحی مناسب آن اهمیت زیادی در برنامه ریزی شهری دارد و راهکاری است که نیازهای شهروندان را در پیشگیری، مقابله و اقدامات پس از بحران برآورده می سازد.

وی بیان داشت: در برخورد با بحران ها با رویکرد برنامه ریزی و طراحی شهری توجه به انعطاف پذیری شهری در ارتقای کیفی فضاهای شهری و در نتیجه کیفیت زندگی شهروندان بسیار مهم و موثر است از اینرو در ایام کرونا تاب آوری شهری می تواند گزینه های متعددی را در جهت مقابله کاهش خطرپذیری در بحران های شهری فراهم کند.

مطالبی افزود: تاب آوری یا انعطاف پذیری شهری در روزهای شیوع و گسترش کرونا به دغدغه مهمی برای شهرها تبدیل شده ضمن آنکه همه گیری کرونا ابعاد مختلف اقتصادی،  اجتماعی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار داده و تعاملات اجتماعی شهروندان را نیز به حداقل رسانده است که این مطلب نشان از اهمیت ویژه و توجه به آن را دو چندان می کند.

وی تاثیر طراحی شهری و اثرات آن بر محیط پیرامونی در سیاست ها و برنامه ریزی های شهری در ایام همه گیری کرونا را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: بازنگری در تراکم ها و تغییر رویه ارایه فضاهای پرتراکم در کنار تمرکز زدایی نتیجه شهرسازی دوران کرونا است که می تواند انعطاف پذیری شهری را در برابر ویروس کرونا ارتقا دهد و موجب تقویت و گسترش مشارکت مردمی و آگاهی شهروندی و خود اتکایی شهرها در سطح محلات شود.

این کارشناس برنامه ریزی شهری ادامه داد: از الگوهای آمایش شهری می توان به جایگزینی برای حمل و نقل عمومی و افزایش دوچرخه سواری و فاصله گذاری اجتماعی و تغییر شیوه رفتاری شهروندان در دوران همه گیری این ویروس نام برد.

وی بیان داشت: وقوع بحران کرونا فرصتی است که در برنامه ریزی و مدیریت شهری تامل کنیم و به انعطاف پذیری شهری در جهت ترمیم ساختارهای شهری و اجزا و عملکردهای اساسی آن در مواجه با خطرات ویروسی و ناهنجاری ها توجه داشته باشیم و آمادگی خود را در سایه همدلی و مشارکت همه مردم به بالاترین سطح برسانیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false