نقشه جدید و طرح تعیین مرز محلات مناطق و نواحی شهر سنندج تهیه شد » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ تیر - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
نقشه جدید و طرح تعیین مرز محلات مناطق و نواحی شهر سنندج تهیه شد

به گزارش برزن نیوز  معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج در گفتگو با خبرنگار  کُردتودی، عنوان کرد: تعیین مرز محلات و مناطق شهری براساس دستورالعمل  ابلاغی وزارت کشورامسال  در دستور کار قرار گرفت.

روناک بابایی گفت: با توجه به مغایرت هایی که طرح تفصیلی شهر سنندج با ویژگی های عرفی و اجتماعی محلات شهر سنندج دارد در چارچوب قوانین موجود و دستورالعمل فوق  این معاونت نسبت اجرای  این طرح اقدام نمود.

وی از تهیه نقشه محلات با کاربری جدید و اجرای طرح تعیین مرز محلات ،مناطق و نواحی شهر سنندج خبر داد و گفت: این مهم در راستای توزیع متوازن خدمات شهری، تحقق مدیریت یکپارچه شهری، توزیع عادلانه خدمات و ایجاد زمینه برای مشارکت شهروندان اجرایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: براساس دستورالعمل ابتدا نقشه پایلوت BASE MAP که منبع آن طرح تفصیلی مصوب سال ۹۱ شهر سنندج بوده و در محیط GIS در محدوده قانونی شهر، نواحی و موقعیت شهر نسبت به حریم شهر سنندج تهیه شد.

بابایی عنوان کرد: براساس طرح تفصیلی شهر سنندج دارای ۷۷ محله بوده و در ساختار اجتماعی و فرعی شهر ۱۸۸ محله است که  پس از شناسایی مرز محلات با حضور در محل و درمیان مردم نسبت به شناسایی مرز محلات و اسامی محلات اقدام شد.

وی افزود: پس از تعیین مرز محلات و مرزبندی در محیط GIS محلات بر روی Base map اعمال شده تا تعیین مرزها در انطباق با طرح تفصیلی هم کنترل شود و بر همین اساس بعد از تهیه بلوک های آماری جمعیتی براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ از مرکز آمار استانداری کردستان اخذ و براساس مرز محلات جمعیت ساکن در هر کدام از محلات ۱۸۸ گانه شهر تعیین شد.

وی بیان کرد: براساس دستورالعمل ابلاغ شده تعیین مرز هر محله برپایه معابر پیرامونی و درون بافت محلات بوده که کلیه معابر مورد نیاز با ذکر نام در حدود محلات درج و اعلام شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج اضافه کرد: در ادامه روند تعیین مرز محلات و مناطق و نواحی شهر سنندج طبق مرز محلات نقشه ای برای تمام محلات با معرفی کاربری های موجود و پیش بینی شده طرح تهیه شد.

وی ادامه داد: براساس جمعیت ساکن، سرانه کلیه کاربری ها محاسبه و برای هر محله از شهر در سطح هر کدام از مناطق و نواحی شناسنامه حاوی کلیه اطلاعات شامل  ( جمعیت، مساحت محله، کاربری ها، سرانه کاربری، حدود اربعه و معابر پیرامونی و آثار ارزشمند تاریخی موجود در محله تهیه شد.

بابایی گفت: از برآیند شناسنامه هر کدام از محلات، برای هر منطقه شناسنامه ای حاوی تعداد محلات، وضعیت کاربری ها سطح منطقه و جمعیت ساکن در سطح منطقه و به تبع شناسنامه مناطق برای کل شهر سنندج شناسنامه تهیه شد که بر همین اساس می توان وضعیت شهر را از لحاظ پراکنش های جمعیت و سطوح کاربری ها تعیین و بررسی نمود.

وی تاکید کرد: آنچه بر اساس کار تعیین مرز محلات است تدوین مبانی نظری و استدلالات شهرداری در توجیه اجرای طرح محله بندی شهر است که براین اساس نظام تقسیمات منطقه و محله بندی باید در راستای توزیع متعادل وزن های اقتصادی، جمعیتی و سطوح کاربری ها تعیین و بررسی شد.

وی اظهار داشت: در همپوشانی تعیین مرز مناطق پژوهش هایی که براساس استعلامات لازم به عمل آمده ازشهرداری مناطق بوده و مرز هر کدام از مناطق براساس توانایی اقتصادی و سطح خدمات تعیین شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج در نهایت تصریح کرد: طرح تعیین مرز محلات، مناطق و نواحی شهر سنندج تدوین شده و به سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور جهت تایید ارسال شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false