پائیز در پارک فدک شرق تهران » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

برزن نیوز: دوشنبه شب پس از مدتها و به مناسبت هوای پاک تهران برای ورزش به پارک فدک (محله نارمک تهران) رفتم. مثل همیشه از ورودی شمالی خیابان گلستان وارد شدم و همان ابتدا صحنه بسیار جالبی دیدم که گفتم شاید بد نباشد با شما هم درمیان بگذارم.

شمالی ترین مسیر پیاده پارک(مجاور خیابان جعفری)، از ابتدا تا انتها، پوشیده شده بود از برگ های خزان دیده ی چنار، که ظاهرا از پای درختان سر به فلک کشیده ی خود پارک جمع آوری و در آنجا پخش شده بود. قبلا هم متوجه شده بودم که در سطح شهر-احتمالا به عمد- برگ های ریخته ی درختان از سطح پیاده روها و معابر، جمع آوری نشده و مناظر زیبایی بوجود آورده بود. بنری که بر روی این بخش نصب شده بود و از مردم دعوت می کرد زیبایی های پاییز را ببینند، نشان می داد که فکری هم پشت این اقدام جالب بوده است. هرچند که روز قبل، لیز خوردن لاستیک روی برگ های خیس را هم تجربه کرده بودم! اما از دیدن این صحنه بسیار هیجان زده شددم و البته متعجب، که چرا چنین مسیر زیبایی خلوت مانده و هیچ کس از آن عبور نمی کند! وقتی جلوتر رفتم دلیل این مسئله مشخص شد:

اول آن که این مسیر دورترین قسمت پیاده رو شمالی پارک از چراغ های روشنایی است که بیشتر بر مرکز پارک متمرکز شده اند؛ روشنایی خیابان مجاور هم، برای خود این خیابان کم است چه رسد که این مسیر را هم روشن کند! علاوه بر این خود برگ ها هم که کمی خیس بود، تیره تر به نظر می آمد و به همین دلایل، متاسفانه در آن تاریکی از همه رنگ و لعاب نارنجی و قرمزی که از برگ ها انتظار می رفت، خبری نبود.

دوم این که حجم برگ های جمع آوری شده به حدی بود که تقریبا ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از سطح پیاده رو بالاتر آمده و به راحتی پای عابر در آن فرو می رفت. به این ترتیب ازسویی احساس خش خش برگ ها زیر پا، به گیر کردن پا در انبوه برگ ها (بخصوص وقتی خیس هم هستند) تبدیل و از سویی کفش و شلوار عابر خاکی و کثیف می شود.

همین دو نکته ساده باعث شد که آن شب مثل بقیه، عطای راه رفتن از این مسیر را به لقایش ببخشم. اما در مقابل، صبح روز بعد نتوانستم از عکس گرفتن و راه رفتن در آن بگذرم و برای همین، راهم را به محل کارم، کمی دورتر و دیرتر کردم.

امیدوارم با توجه به همین نکته های کوچک، چنان کارهای زیبایی -که به ظاهر ساده اما حتما تاثیر گذار هستند- در شهرمان بیشتر دیده شوند. در شهری که همه، هزار و یک بهانه برای ناراحتی دارند، حتی اگر حال و روز یک نفر با دیدن چنین منظره ای خوب شده باشد، باید از بانیان و مجریانش قدردانی کرد.

گزارش از: مرتضی حیدریان نجفی

 

محمود محمودزاده اظهار کرد: عدد هنگفتی از سرمایه‌های کشور در ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. این در حالی است که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه‌های کشور مصرف می شود. از طرف دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت باشد برای زیرساختهای آن از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و غیره هزینه می‌شود. بنابراین نباید بگذاریم که واحدها خالی بماند.   به گزارش ایسنا، وی افزود: اگر خانه‌ها خالی بمانند حاکمیت باید شهرها را توسعه دهد و محل جدید برای ساخت و ساز نیازهای جدید ایجاد کند که هزینه مضاعفی از منابع عمومی می‌طبد. بنابراین منطق اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم این است که واحدهای مسکونی را خالی نگه نداریم تا کسانی که متقاضی مسکن هستند بتوانند استفاده کنند. yektanet-logo-sign تبلیغ خرید میز اداری و مبلمان اداری – گروه طراحی و ساخت NDK خرید میز اداری و مبلمان اداری – گروه طراحی و ساخت NDK مشاهده  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هرکس می‌تواند هرچقدر که می خواهد ملک داشته باشد گفت: اینکه ۱۰۰۰ واحد مسکونی در اختیار یک نفر باشد به هیچکس ربطی ندارد و اگر خالی نماند مشمول مالیات نمی‌شود. بنابراین هموطنان دغدغه ثبت املاک خود را نداشته باشند. در واقع فقط واحدهای اجاری با متراژ بیش از ۱۵۰ متر در تهران و بیشتر از ۲۰۰ متر در شهرستانها مشمول مالیات اجاره است که رقم آن کمتر از مالیات واحدهای خالی است.   محمودزاده تصریح کرد: ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در صورتی که اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند مشمول مالیات نیستند. این در حالی است که بخش زیادی از شهرهای کشور کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند. این نشان می‌دهد که نیت قانون گذار، مدیریت کردن بازار مسکن است. بنابراین همه مردم باید از این موضوع استقبال ویژه کنند که موضوع مسکن قابل حل شود.   بنابراین گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) آغاز شده است. کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.   در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند.
محمود محمودزاده اظهار کرد: عدد هنگفتی از سرمایه‌های کشور در ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. این در حالی است که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه‌های کشور مصرف می شود. از طرف دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت باشد برای زیرساختهای آن از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و غیره هزینه می‌شود. بنابراین نباید بگذاریم که واحدها خالی بماند. به گزارش ایسنا، وی افزود: اگر خانه‌ها خالی بمانند حاکمیت باید شهرها را توسعه دهد و محل جدید برای ساخت و ساز نیازهای جدید ایجاد کند که هزینه مضاعفی از منابع عمومی می‌طبد. بنابراین منطق اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم این است که واحدهای مسکونی را خالی نگه نداریم تا کسانی که متقاضی مسکن هستند بتوانند استفاده کنند. yektanet-logo-sign تبلیغ خرید میز اداری و مبلمان اداری – گروه طراحی و ساخت NDK خرید میز اداری و مبلمان اداری – گروه طراحی و ساخت NDK مشاهده معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هرکس می‌تواند هرچقدر که می خواهد ملک داشته باشد گفت: اینکه ۱۰۰۰ واحد مسکونی در اختیار یک نفر باشد به هیچکس ربطی ندارد و اگر خالی نماند مشمول مالیات نمی‌شود. بنابراین هموطنان دغدغه ثبت املاک خود را نداشته باشند. در واقع فقط واحدهای اجاری با متراژ بیش از ۱۵۰ متر در تهران و بیشتر از ۲۰۰ متر در شهرستانها مشمول مالیات اجاره است که رقم آن کمتر از مالیات واحدهای خالی است. محمودزاده تصریح کرد: ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در صورتی که اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند مشمول مالیات نیستند. این در حالی است که بخش زیادی از شهرهای کشور کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند. این نشان می‌دهد که نیت قانون گذار، مدیریت کردن بازار مسکن است. بنابراین همه مردم باید از این موضوع استقبال ویژه کنند که موضوع مسکن قابل حل شود. بنابراین گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) آغاز شده است. کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند. در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند.