کمپین «#نسیه_معکوس» یا «#پیشخرید_خدمات»  » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۱ خرداد - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
 کمپین «#نسیه_معکوس» یا «#پیشخرید_خدمات» 

بیماری کرونا منجر به کسادی کار خیلی از کسب و کارها شده است. به خصوص بسیاری از آن‌ها که روی بازار شب عید حساب کرده بودند و چه بسا چک و تعهد و نیاز فوری و … دارند و کاملا ممکن است تا یک ماه دیگر دوام نیاورند و نتوانند کسب و کارشان را سرپا نگه دارند.

از طرف دیگر بعضی از کسب و کارها وضعشان چندان تغییر نکرده و افراد با درآمد ثابت هم عمدتا تفاوتی برایشان ایجاد نشده است. کارمندانی که شب عید خرید نمی‌کنند یا به سلمانی و رستوران نمی‌روند احتمالا کمی بیش از اسفند پارسال ته‌حسابشان می‌ماند. با توجه به لغو سفرهای نوروزی، این ماندهٔ ته حساب‌ها‌ برای همین افرادی که حقوق ثابت می‌گیرند یا کارشان از رونق نیفتاده است احتمالا بیشتر هم خواهد شد. همین مانده ته حسابها ای بسا بتواند زندگی و کسب و کار بسیاری را که بیشترین لطمه را از شیوع کرونا خورده‌اند نجات دهد.

یک راه برای کمک به کسب و کارهایی که کساد شده‌اند میتواند «نسیهٔ معکوس» یا «پیش‌خرید خدمات» باشد. مثلا من در دو هفتهٔ اخیر سلمانی نرفته‌ام و تا عید نخواهم رفت. دیروز به سلمانی محل که چند سال است به صورت مرتب پیش او می‌روم زنگ زدم و گفتم می‌دانم خیلی‌های دیگر هم مثل من به سلمانی نمی‌آیند و کارش شب عیدی کساد است. برای همین می‌خواهم ۵نوبت سلمانی را پیش‌خرید کنم و مبلغ آن را برایش کارت به کارت کنم. طبعا او هم باید یک دفتر شبیه دفتر نسیه درست کند و حساب مرا آنجا نگه دارد و در ۵ نوبت بعدی سلمانی در ماه‌های آتی و بعد از افول اپیدمی از من پولی نگیرد. سلمانی محل ما که از این حرکت خوشحال شده بود، قرار شد بعدا یک نوبت مجانی هم من را مهمان کند!

احتمالا اگر ۲۰ درصد از مشتریان سلمانی محل ما همین کار را بکنند، او شب عید را به سلامت سپری خواهد کرد. ولی اگر هیچ کس این کار را نکند چه بسیار کاسب‌هایی که بعد از عید دیگر سر کار برنگردند و ورشکست شده باشند. خود صاحبان این کسب‌و‌کارهای در معرض فشار و تهدید هم می‌توانند در تماس با مشتریان‌شان بگویند اگر چنین کنند به آن‌ها تخفیف خواهند داد.

البته مدل‌های پیچیده‌تر مثل کوپن تخفیف و اوراق فلان و بهمان شبیه تخفیفان و نت‌برگ هم ممکن است کار کند، ولی اگر مولفه کار خیر در آن نباشد احتمالا چندان رونقی نگیرد.

در این روزهای سخت، اگر راهی برای کمک به همدیگر نیابیم، زندگی بسیاری از هم‌وطنان‌مان بسیار سخت می‌شود. با کمک به نشر ایدهٔ کمپین «#نسیه_معکوس» یا «#پیشخرید_خدمات» و عمل خودمان به این پیشنهاد می‌توانیم فشار روی بسیاری از هم‌وطنان و کسب‌وکارها را کم کنیم و عملا در چشم‌اندازی چندماهه هزینهٔ بیشتری هم نکرده باشیم.

آرایشگرتان، کسی که برای کمک به نظافت منزل‌تان می‌آمده، کارگر روزمزد، معلم خصوصی، اتوشویی،‌ ساندویچی، رستوران و هر کسب و کار محلی دیگری که مشتری‌اش بوده‌اید می‌تواند مصداقش باشد.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false