دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰:۲۷ قبل از ظهر
 • کد خبر 21070
 • جزئیات اصلاح معماری شبکه ارتباطی کشور در دولت سیزدهم

  جزئیات اصلاح معماری شبکه ارتباطی کشور در دولت سیزدهم

  عیسی زارع‌پور در پاسخ به این سوال که دولت سیزدهم برای تغییر معماری شبکه و بهبود کیفیت سرعت اینترنت چه اقداماتی را انجام داده است، اظهار کرد: یکی از موضوعات مهمی که در وزارت ارتباطات پیگیر آن بودیم اصلاح مهندسی شبکه بود.

  وی افزود: در ابتدای دولت سیزدهم قریب به ۹۹ درصد ترافیک کشور در تهران بود و کسی که در شهرهای دیگر همچون سیستان بلوچستان، مشهد یا شیراز است ترافیک آن تا تهران می‌آمد و برمی‌گشت، زیرا سرویس‌ها در تهران میزبانی می‌شد.

  زارع پور ادامه داد: ما در وزارت ارتباطات به دنبال این هستیم که در هشت نقطه کشور که مرکز تبادل ترافیک (ixp) قرار دارد ظرفیت نقاط را ارتقا دهیم. در همین راستا هم ترافیک آن‌ها افزایش یافته و از شش ترابیت بر ثانیه به ۳۰ ترابیت بر ثانیه رسیده و ۵۰ برابر شده است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه دو اقدام تشویقی برای توسعه بیشتر این بخش انجام شده است، افزود: اپراتورها و دارندگان سرویس‌های پرمخاطب در کشور را ترغیب و تشویق کردیم تا در این نقاط سرویس نسخه محلی یا همان cdn‌ها را راه‌اندازی کنند و با کمک ابزار تعرفه‌ای کار کردیم که برای اپراتور صرفه داشته باشد که در این هشت نقطه ترافیک را محلی کنند.

  زارع‌پور خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ظرف یک سال گذشته بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از ترافیک شبکه در این نقاط توزیع شده و موجب افزایش کیفیت ترافیک داخلی شده است، به‌طور مثال در گذشته اگر مسابقه دربی برگزار می‌شد به سختی آنلاین مشاهده می‌شد، اما امروز کمتر چنین مشکلی داریم.  مطلب پیشنهادی

  ‌احداث تصفیه‌خانه‌های محلی؛ راهکاری برای مدیریت بهینه منابع آبی در سطح شیراز

  ‌احداث تصفیه‌خانه‌های محلی؛ راهکاری برای مدیریت بهینه منابع آبی در سطح شیراز

  رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز، اجرای تصفیه‌خانه‌های محلی را راهبردی برای مدیریت بهینه منابع آب در این کلان‌شهر دانست.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *