سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰:۰۷ قبل از ظهر
 • کد خبر 17036
 • جزئیات بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده/ استقبال تهرانی ها از مشوق «یک طبقه اضافی»
  جزئیات بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده/ استقبال تهرانی ها از مشوق «یک طبقه اضافی»

  جزئیات بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده/ استقبال تهرانی ها از مشوق «یک طبقه اضافی»

  حمیدرضا صارمی در مورد تاثیر ارائه بسته‌های تشویقی در بافت فرسوده در قالب مشوق یک طبقه اضافی و تاثیر آن بر روی رونق ساخت و ساز گفت: مشوق‌های ساخت و ساز در بافت فرسوده از سالیان قبل وجود داشته و اثر زیادی در بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهر تهران ایجاد کرده بود اما در مقطعی شورای عالی معماری و شهرسازی محدودیت‌هایی را در این زمینه ایجاد کرد که روند صدور پروانه را کند کرد.
  وی با بیان اینکه کند شدن صدور پروانه ساخت و ساز و نوسازی در بافت فرسوده به گونه‌ای بود که تعداد صدور پروانه را به یک دهم کاهش داد، گفت: یعنی از حدود ۱۱ هزار پروانه‌ای که پیش از این در بافت فرسوده صادر می‌شد این عدد به ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ پروانه در سال رسید.
  معاون شهرسازی شهرداری تهران با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد که مشوق‌های دیگر در نوسازی بافت فرسوده تنها ۳۰ درصد نقش دارد اما ارائه یک طبقه اضافه تا ۷۰ درصد می‌تواند بر افزایش مشوق ساخت و ساز در بافت فرسوده تاثیر بگذارد، گفت: به همین دلیل مشوق‌هایی را در این زمینه در نظر گرفتیم که البته ارائه وام از سوی دولت فعلا با چالش‌هایی مواجه است اما در کار شهرداری تاثیر چندانی ندارد.
  صارمی  در مورد مشوق یک طبقه اضافه گفت: در کل در کوچه‌های شش متری سه طبقه به چهار طبقه افزایش می‌یابد و در کوچه‌های هشت متری ساختمان‌های چهارطبقه می‌توانند پنج طبقه شوند و در سایر موارد نیز ساخت و ساز تابع طرح تفصیلی است.
  وی با بیان اینکه تا کنون استقبال فوق‌العاده‌ای از این مشوق شده است، گفت: استقبال از بسته تشویقی بافت فرسوده نشان می‌دهد که حرکت خوبی در راستای نوسازی بافت فرسوده شکل گرفته است که البته این استقبال دور از ذهن نبود.
  معاون شهرسازی شهرداری تهران با ارائه آماری از وضعیت بافت فرسوده، گفت: محدوده بافت فرسوده تهران ۴۵۰۰ هکتار است که به لحاظ درصدی تنها هفت درصد مساحت شهر تهران را در بر می‌گیرد اما به لحاظ قطعات و پارسل ۳۰ درصد پارسل‌های تهران در این محدوده است و نکته قابل توجه این است که ۲۰ درصد جمعیت تهران در این هفت درصد زندگی می‌کنند.
  وی در مورد چرایی ارائه مشوق یک طبقه اضافی گفت: مردم ساکن در بافت فرسوده بطور معمول سه طبقه دارند اما توان‌شان به گونه‌ای نیست که خودشان راسا اقدام به ساخت و ساز کنند و باید با یک سازنده مشارکت کنند و با ارائه یک طبقه اضافی به عنوان مشوق نوسازی، هم مالک و هم سازنده به سهم خود می‌رسند و به همین دلیل است که شاهد استقبال مردم از این مشوق هستیم.
  صارمی با بیان اینکه امیدواریم با نوسازی بافت فرسوده از طریق این بسته مشوق تهدیداتی که در بافت فرسوده وجود دارد نیز از بین برود، در پاسخ به سوالی در مورد نظارت بر کیفیت ساخت و ساز، گفت: بطور معمول سخت گیری‌هایی که در استاندارد و ضوابط ساخت و ساز است اجازه ساخت مسکن بی کیفیت را نمی‌دهد و دستورالعمل‌ها، آئین‌نامه‌ها و مقررات در این زمینه سفت و سخت است.
  ایسنا


  مطلب پیشنهادی

  پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران/ میانگین قیمت ملک در کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

  پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران/ میانگین قیمت ملک در کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

  در دو سال آخر دولت دوازدهم، مدیران وقت وزارت راه و شهرسازی با اشاره به قیمت‌های بسیار متفاوت و بالای مسکن در مناطق شمالی پایتخت، این قیمت‌ها را نه تنها عامل افزایش بی‌مورد میانگین قیمت مسکن در تهران بلکه در کل کشور اعلام می‌کردند و قول دادند که با انتشار میانگین کشوری این نقیصه را جبران کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.