سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱:۴۸ قبل از ظهر
 • کد خبر 17064
 • ضرورت تدوین طرح پهنه بندی حریم شهر و طرح حفظ کاربری اراضی کشاورزی
  ضرورت تدوین طرح پهنه بندی حریم شهر و طرح حفظ کاربری اراضی کشاورزی

  ضرورت تدوین طرح پهنه بندی حریم شهر و طرح حفظ کاربری اراضی کشاورزی

  سیدهادی مصطفوی درباره ضرورت تهیه و تدوین طرح جامع شهرسازی و کاربری زمین‌های زارعی به منظور کنترل ساخت و سازها و حفظ فضای سبز و پهنه‌های زمین‌های کشاورزی و باغی، گفت: در سال ۱۳۹۵ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، مصوبه‌ای را برای حفاظت از حریم شهری مصوب کرد.

  وی عنوان کرد: این مصوبه برای جلوگیری از دخل و تصرف غیرقانونی و ممانعت از تخریب اراضی زراعی، جنگلی و منابع طبیعی ذیل سند پهنه بندی حریم شهر در طرح‌های توسعه و عمران از طریق ادارات راه و شهرسازی و شهرداری‌ها در پنج بخش پهنه حفاظت، پهنه کشاورزی، پهنه مراتع، پهنه طبیعی و پهنه سطوح آبی به تصویب رسیده بود که در استان همدان اجرایی نشده و ۶ سال بر زمین مانده است.

  معاون دادستان همدان همچنین با بیان اینکه اراضی کشاورزی در یک تقسیم بندی کلی به اراضی دیمی و آبی و اراضی کشاورزی و باغی تقسیم می‌شوند، افزود: درباره این اراضی هم ضروری است که بر اساس الگوی کشت برای مدیریت محصولات کشاورزی تولیدی در استان و با هدف محصولات کم آب بر، تدابیر لازم در تبدیل اراضی کشاورزی به باغی یا بالعکس اتخاذ شود.

  مصطفوی عنوان کرد: این در حالی است که همچنان ضابطه مشخصی برای پهنه‌های اراضی کشاورزی وجود ندارد.

  وی تاکید کرد: بنابراین لازم است راه و شهرسازی و شهرداری برای پهنه حریم شهر و جهاد کشاورزی برای اراضی زراعی طرح جامع کاربری اراضی کشاورزی را بر اساس نوع اراضی از جمله دیم یا آبی کشاورزی یا باغی مورد مطالعه قرار داده و مناطقی که اساساً قابلیت تغییر کاربری را ندارند معرفی و اراضی واجد شرایط را مشخص کند تا مالکین با رویه واحدی مواجه باشند.

  معاون دادستان همدان ادامه داد: مطابق با این طرح صدور هرگونه پروانه ساخت و ساز، تغییر کاربری و مواردی از این قبیل باید بر اساس ضوابط آن انجام گیرد.

  مهر  مطلب پیشنهادی

  پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران/ میانگین قیمت ملک در کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

  پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران/ میانگین قیمت ملک در کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

  در دو سال آخر دولت دوازدهم، مدیران وقت وزارت راه و شهرسازی با اشاره به قیمت‌های بسیار متفاوت و بالای مسکن در مناطق شمالی پایتخت، این قیمت‌ها را نه تنها عامل افزایش بی‌مورد میانگین قیمت مسکن در تهران بلکه در کل کشور اعلام می‌کردند و قول دادند که با انتشار میانگین کشوری این نقیصه را جبران کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.