سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱:۰۵ قبل از ظهر
 • کد خبر 16428
 • مالخرها بازار اجاره خانه و مغازه را کساد کردند | از خرید ضایعات تا فروش میلیونی تاسیسات شهری

  مالخرها بازار اجاره خانه و مغازه را کساد کردند | از خرید ضایعات تا فروش میلیونی تاسیسات شهری

  عقربه‌های ساعت حدود ۸ و ۳۰دقیقه شب را نشان می‌دهد و ۲مرد در تلاش هستند تا نرده سبزرنگ را از عرض بزرگراه شهید زین‌الدین به حاشیه خیابان ببرند، نرده‌ای که شبیه نرده‌های میانی بزرگراه است. کمی جلوتر که می‌رویم  درست روبروی بوستان پلیس، بخشی از نرده بزرگراه نیست. به همین راحتی در مقابل چشمان ده‌ها راننده و شهروند نرده این بخش به سرقت رفته و در آن سوی بزرگراه به پول تبدیل می‌شود.  

  گزارش‌های خواندنی بیشتر را اینجا دنبال کنید

  از خیابان استخر تا محدوده خیابان رهبر،در میان صدها تعمیرگاه‌ خودرو، باطری‌سازی، صافکاری و نقاشی؛بنرهای قرمز رنگ کوچک و بزرگی گوشه و کنار خیابان یا بر سر در مغازه‌ها با نوشته« خرید ضایعات»، توجه  هر رهگذری را  به خودش جلب می‌کند. این مغازه‌ها با فاصله اندکی از هم قرار گرفته و هرکدام ترازویی را جلوی مغازه و در حاشیه خیابان برای کشیدن ضایعات گذاشتند.

  ردپای سارقان خرده فروشی

  شاید خرید و فروش ضایعات از نگاه عموم شهروندان کار مطلوبی نباشد، اما وقتی از نزدیک فعالیت این گروه را رصد می‌کنیم،با یک محاسبه‌ سرانگشتی، درمی‌یابم که این شغل، کاری سودآور است.شاید به همین دلیل است که هر روز بر تعداد مغازه‌های ضایعات فروشی اضافه‌ می‌شود. «علی برومند» از ساکنان این خیابان است. او درباره مشتریان این مغازه‌ها می‌گوید: «اغلب در طول روز افراد عادی برای فروش تکه‌آهن یا ضایعات کهنه از خانه‌شان به این مغازه‌ها رفت و آمد می‌کنند، اما مشتری‌های اصلی آنها وقتی پاسی از شب می‌گذرد یا نیمه شب، سروکله‌شان پیدا می‌شود. بسیاری از سارقان خُرد، از ضایعات فروشی‌های غیرمجاز برای فروش اجناس سرقتی استفاده می‌کنند. البته همه مغازه داران این صنف اموال سرقتی نمی‌خرند و در این کار مشارکت ندارند، اما در میان آنها برخی از کاسبان هستند که بدون ترس یا نگرانی به این کار مشغولند. اغلب معتادان یا افراد سابقه‌دار از معابر و ساختمان‌های نیمه کاره آهن‌آلات را سرقت می‌کنند و به مغازه‌هایی که مالخر هستند، می‌فروشند. چند شب قبل خودم شاهد بودم که سارقی گونی پر از کنتور برق، مینیاتور و سیم را از باغات لواسان دزدیده بود و اینجا به قیمت ۲۰ میلیون فروخت. تا وقتی که این مالخران در قالب خرید و فروش ضایعات در جامعه فعالیت داشته باشند، همچنان شاهد سرقت‌های خُرد معتاد هستیم که برای تامین هزینه زندگی و مواد مصرفی خود دست به این گونه سرقت‌ها می‌زنند.»

  درحال پرسه زدن در میان مغازه‌های ضایعاتی و صحبت با اهالی، خودرو وانتی که در پشت آن ۴ نفر سوار هستند، در کنار یکی از مغازه‌های ضایعاتی می‌ایستد. راننده بعد از گفت وگوی کوتاه با خریدار ضایعات، بار وانت را باز می‌کند و شاگردان مغازه‌دار هم برای خالی کردن وسیله بزرگی که عقب وانت حسابی پوشانده شده است به کمک آن افراد می‌آیند. به قدری این وسیله سنگین است که آن را روی زمین غلت می‌دهند و مراقب هستند که پوششی که با آن استتارش کردند، کنار نرود، اما در این کار موفق نیستند و با افتادن پارچه، دریچه بزرگ فلزی که مربوط به فاضلاب شهری است، نمایان می‌شود.طولی نمی‌کشد که راننده با ایران‌چک‌هایی که در جیبش می‌گذارد، به نفرات‌اش اشاره می‌کند که سوار خودرو شوند.

  آلودگی‌ها گریبان اهالی را گرفته است

  گله «راضیه فرهنگی» که خانه‌اش دیوار به دیوار یکی از این مغازه‌های ضایعاتی قرار دارد، موضوع دیگری است که باعث شده تا آرامش و آسایش را از خانواده‌اش بگیرد. او می‌گوید: «  روزبه روز بر تعداد ضایعات‌فروشی‌ها غیرمجاز در مجاورت خانه‌های مسکونی، افزوده می‌شود. کسب و کاری که برای اهالی آن محله مشکلات بسیاری ایجاده کرده است   از افزایش حشرات و جانورانی موذی گرفته تا بوی نامطبوع حاصل از انبار ضایعات. وجود حیوانات موذی از جمله موش در بیشتر خانه‌ها، صدای اهالی این محله را درآورده، متاسفانه از هر نوع سمی برای نابودی آنان استفاده می‌کنیم بازهم هیچ فایده ای ندارد.»  این ساکن قدیمی محله باور دارد به خاطر این شغل خرید یا اجاره خانه و مغازه  در این محدوده از رونق افتاده است. فرهنگی می‌گوید: «اغلب افرادی که به دنبال اجاره خانه یا مغازه هستند، ترجیح می‌دهند دو یا سه خیابان و کوچه آنطرف‌تر به دنبال محل مورد نظرشان باشند.»

  ساعت از ۱۱ شب گذشته و تاریکی و سکوت، خیابان را در برگرفته است، اما در این تاریکی، همچنان چراغ چند مغازه ضایعاتی روشن است و براساس صحبت‌های اهالی منتظر مشتریان شب‌شان هستند و فقط یک یا دو ساعت در طول شبانه روز مغازه را تعطیل می‌کنند.

  متخلفان هشدار گرفتند

   کلانتری ۱۴۴جوادیه در ماه‌های اخیر برای پیشگیری از فروش اموال و ضایعات سرقتی در این مغازه‌ها اقداماتی را در دستور کار قرار داده و آن را اجرا کرده است. سرگرد «یعقوب کریمی» معاون اطلاعات کلانتری ۱۴۴جوادیه درباره این اقدامات می‌گوید: «در مدت ۲-۳ ماه گذشته تعدادی از مغازه‌های مالخر شناسایی و تعطیل شد. همچنین برای ادامه فعالیت این صنف در این محدوده مقررات و ضوابطی تعیین و به آنها ابلاغ شده است. » سرگرد کریمی افزود:« برای اغلب این مغازه‌ها شناسنامه صادر کردیم. شروع فعالیت مغازه داران در این صنف از ساعت ۸ و اتمام آن تا ساعت۲۲ است.اجتناب از خرید اموال سرقتی و ممنوعیت خرید و فروش برخی اقلام مانند باتری خودرو و …از مواردی است که در صورت مشاهده، فرد خاطی دستگیر و به عنوان مالخر مجازات می‌شود.»

  همشهری آنلاین  مطلب پیشنهادی

  پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران/ میانگین قیمت ملک در کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

  پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران/ میانگین قیمت ملک در کشور چه مزایا و معایبی دارد؟

  در دو سال آخر دولت دوازدهم، مدیران وقت وزارت راه و شهرسازی با اشاره به قیمت‌های بسیار متفاوت و بالای مسکن در مناطق شمالی پایتخت، این قیمت‌ها را نه تنها عامل افزایش بی‌مورد میانگین قیمت مسکن در تهران بلکه در کل کشور اعلام می‌کردند و قول دادند که با انتشار میانگین کشوری این نقیصه را جبران کنند.

  یک دیدگاه

  1. امان از دست کاسبان مسکن و دلالان بی انصاف. چرا یکی دولت رو حالی نمی کند مسکن کالای مصرفی است نه سرمایه‌ای. تا خود دولت و بانک ها از سرمایه گذاری در مسکن خارج نشن وضع همین است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.