دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰:۳۹ قبل از ظهر
 • کد خبر 21063
 • مناطق کلان شهری از نظرگاه محیط زیست

  مناطق کلان شهری از نظرگاه محیط زیست

  کتاب مناطق کلان­ شهری از نظرگاه محیط­ زیست حاصل پژوهش مولف در دانشگاه خوارزمی تهران است که در بین سال­های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ به انجام رسیده است. این کتاب از چند وجه از جمله نوع نگاه به مسئله، بحث­های تئوریکی و حتی تحلیل­های آماری در مقیاس منطقه کلان­شهری تهران و کرج، دارای نوآوری­هایی است. هرچند برخی ممکن است قضاوت­های متفاوتی در این خصوص داشته باشند، اما باید پذیرفت که علم در کلیت آن و  علوم شهری به‌طور خاص، با نقادی (در مفهوم علمی آن) شکوفا می­شود و نگارش و انتشار یک مطلب به معانی نقطه پایان  بر یک ایده نیست.

  در ارتباط با اهمیت مسئله و چگونگی مواجهه با آن، در بخش­های مختلف این کتاب به‌صورت مفصل بحث شده است. آنچه لازم است به‌اجمال در این بخش گفته شود، گسترش شهر پس از عصر صنعت تحت تأثیر ابداعات حمل‌ونقل، تحولات فناورانه در حوزه اطلاعات و ارتباطات و توسعه انسانی-اجتماعی در مفهوم عام آن است که منجر به افزایش جمعیت و ارتقای کیفیت زیست بشر شده و به‌تبع آن، قلمرو توسعه شهرها را از محدوده جغرافیایی محلی، به مقیاس فراشهری و حتی مناطق کلان­شهری کشانده است که شناخت و تحلیل  چگونگی سازوکارهای حاکم بر شکل­گیری پدیده و پیامدهایی فضایی ناشی از آن به‌ویژه در ابعاد زیست‌محیطی، خود دانش، تخصص و ابزارهای سنجش ویژه خود را می­طلبد.

  به‌طورکلی، این کتاب مشتمل بر سه فصل است که فصل اول به بیان مفاهیم، نظریه­ها و رویکردهای کلاسیک، مدرن و پست‌مدرن در ارتباط با بنیان شهر و مناطق کلان­شهری پرداخته است. در فصل دوم عمدتاً به معرفی نظریه­ها و دیدگاه­های مرتبط با شهر، طبیعت و محیط‌زیست از منظر اندیشمندان علوم انسانی- اجتماعی پرداخته شده است. این فصل با ارائه دیدگاه­های نو در زمینه پایداری شهر تحت تأثیر حساسیت­های زیست‌محیطی دهه­های پایانی قرن بیستم و آغاز قرن بیست و یکم پایان می­یابد. با توجه به اهمیت اینکه بیان مصداقی مطالب در فهم بهتر موضوع کمک شایانی می­کند، در فصل سوم فرایند تکوین شهر و منطقه­ کلان­شهری تهران تحت تأثیر زمینه­ها و فرایندهای عام و خاص حاکم بر آن و در ابعاد مختلف، کالبد، جمعیت و فعالیت و به‌تفصیل موردبحث قرارگرفته است تا از این رهگذر، نحوه و سازوکار تأثیرگذاری آن بر تغییرات محیط‌زیست منطقه (به‌صورت ویژه آلودگی هوا)، بهتر شناخته شود.

  رئوس و محتوای این کتاب در چارچوب کتب درسی دانشگاهی تدوین نشده، لیکن می­تواند به‌صورت خاص مورد استفاده دانشجویان و علاقه­مندان رشته­های جغرافیا، برنامه­ریزی شهری و منطقه­ای، شهرسازی، مدیریت شهری، سیاست‌گذاری شهری، محیط‌زیست شهری و …  قرار گیرد.  مطلب پیشنهادی

  ‌احداث تصفیه‌خانه‌های محلی؛ راهکاری برای مدیریت بهینه منابع آبی در سطح شیراز

  ‌احداث تصفیه‌خانه‌های محلی؛ راهکاری برای مدیریت بهینه منابع آبی در سطح شیراز

  رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز، اجرای تصفیه‌خانه‌های محلی را راهبردی برای مدیریت بهینه منابع آب در این کلان‌شهر دانست.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *