ساختمان‌های ناایمن قدیمی باید تخریب و بازسازی شوند » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
it is true
true
true
ساختمان‌های ناایمن قدیمی باید تخریب و بازسازی شوند

خلیل محبت خواه با اشاره به ساختمان‌های با عمر بالا و بافت نه چندان با کیفیت، اظهار کرد: این ساختمان‌ها بر اساس طرح تفصیلی شهر باید تخریب و بازسازی شوند.

وی که در یک برنامه رادیویی درباره ضرورت سامان دادن به وضعیت ساختمان‌های ناایمن در کشور سخن می‌گفت، از بازرسی و نظارت عالیه اداره راه و شهرسازی استان تهران بر ساختمان های نا ایمن ساخته شده یا در حال ساخت خبر داد و گفت: این اداره به متولیان ساختمان های نا ایمن درباره وضعیت ساختمان آن ها اخطار می دهد. همچنین این اداره به شهرداری ها و نظام مهندسی های استان تهران اخطار می دهد تا موارد ایمنی رعایت شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در عین حال از نبود ضمانت حقوقی گفت و بیان کرد: طبق قانون اداره راه و شهرسازی استان تهران صرفا می‌تواند به موارد ناایمنی که شناسایی می‌کند تذکر دهد. در مرحله‌ای که تذکر اثر نداشته باشد، علیه آن‌ها اقدام حقوقی و قضایی می‌شود.

محبت خواه با اشاره به ساختمان هایی با عمر بالا و بافت نه چندان با کیفیت، اظهار کرد: این ساختمان ها بر اساس طرح تفصیلی شهر باید تخریب و بازسازی شوند. در بسیاری از مناطق بر اساس طرح تفصیلی شهر، تراکمی که برای ساختمان ها داده شده است، بلندمرتبه است به طوری که در برخی از مناطق تا ۲۰ طبقه نیز وجود دارد؛ اما گاها در مناطقی که نباید تراکم وجود داشته باشد، ساختمان هایی تا ۱۴ طبقه هم ساخته می شود که این ساختمان ها نوعی نازیبایی بصری ایجاد می کند.

وی افزود: باید یک تدبیر، قانون و یا هماهنگی در بین دستگاه های متولی وجود داشته باشد تا برای این ساختمان ها تعیین تکلیف صورت بگیرد تا کسانی که قانون را رعایت می کنند دچار ضرر شوند و بگویند اگر قانون را رعایت می‌توانستیم چند طبقه بیشتر احداث کنیم.

محبت خواه ضمن تاکید بر ضرورت رعایت قانون در ساخت و سازها گفت: وقتی راه گریزی مانند ماده ۱۰۰ در قانون برای کسانی که خواهان تراکم بیشتر هستند قرار داده می شود، عملا قانون رعایت نمی شود، زیرا افراد اقدام به تخلف از قانون می کنند و صرفا جریمه آن را پرداخت می کنند. یا باید این جریمه در حدی باشد که هیچ کس افزایش تراکم نداشته باشد، یا باید قانون سفت و سخت دیگری وجود داشته باشد که همه افراد آن را رعایت کنند.

ایسنا

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false