ساختمان های ناپایدار کشور در انتظار پروانه بهسازی لرزه ای » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۴ بهمن - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
ساختمان های ناپایدار کشور در انتظار پروانه بهسازی لرزه ای

محمد سالاری با بیان اینکه پروانه مقاوم سازی نسبی لرزه‌ای ساختمان‌ها در اولویت کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران قرار گرفته است، گفت: متاسفانه بخش عمده‌ای از ساختمان‌های موجود در شهر تهران و البته کلانشهر‌ها و شهر‌های دیگر کشور که بر اساس آخرین ضوابط و آیین‌نامه‌های لرزه‌ای طراحی و اجرا نشده‌اند، در معرض خطر جدی فروریزش در زلزله‌های احتمالی متوسط و شدید قرار داشته و آسیب‌پذیری بسیار بالایی دارند.
وی ادامه داد: بعضا در این ساختمان‌ها امکان تخریب و نوسازی به دلایل متعددی از جمله عدم توجیه اقتصادی، محدودیت‌‎های طرح تفصیلی، بحث‌های حقوقی و مالکیتی، قرارگیری ساختمان‌ها در بافت‌های تاریخی، مساحت اندک و عدم امکان تجمیع با پلاک‌های همجوار و مهمتر از همه عدم وجود تمکن مالی مالکین آن‌ها که اکثرا قشر متوسط به پایین جامعه هستند، وجود ندارد.
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه عدم توجه به بهسازی و مقاوم‌سازی این ساختمان‌ها قطعا مخاطرات جانی و خسارات مالی بسیاری را در زلزله‌های متوسط و شدید در برخواهد داشت، بیان کرد: ضرورت دارد تا در سطح کشور علاوه بر پروانه تخریب و نوسازی که امروزه در شهر‌های کشور توسط شهرداری‌ها ارائه می‌شود، با هدف کاهش مخاطرات و ارتقای نسبی کیفیت ساختمان‌های آسیب‌پذیر، نسبت به تدوین دستورالعمل فنی بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌ها اقدام شود.
سالاری تصریح کرد: خوشبختانه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازوکار اجرایی مقاوم سازی را با تایید این دستورالعمل در شهر تهران فراهم کرده است و ما در کمیسیون شهرسازی و معماری، به همراه معاونت شهرسازی و معماری به دنبال آن هستیم تا بتوانیم مبتنی بر یک تعامل بین بخشی بین شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، مدیریت بحران و سازمان نوسازی شهر تهران و سایر ذی نفعان و متولیان این حوزه نسبت به تهیه سازوکار صدور پروانه بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌ها در شهر تهران اقدام کنیم.
به گفته وی، ضرورت ایجاد سازوکار مربوط به پروانه بهسازی لرزه‌ای نسبی یا همان مقاوم سازی ساختمان‌هایی که به لحاظ پایداری در مقابل زلزله تاب‌آوری کمتری دارند، از این منظر است که عمدتا مالکان این ساختمان‌ها از اقشار آسیب‌پذیر و محروم جامعه هستند و اساسا انگیزه ای برای اخذ پروانه تخریب و نوسازی ندارند.
سالاری ادامه داد: به نظر می‌رسد که موضوع مقاوم سازی باید در قالب یک کمپین فراگیر تبدیل به یک نهضت در سطح کلانشهر‌ها و شهر‌های کشور شود. چرا که هزینه مقاوم سازی این ساختمان‌ها، کمتر از ۲۰ درصد هزینه تخریب و نوسازی است و این امر یکی از ضرورت‌های بسیار جدی شهر‌های کشور به ویژه شهر تهران که دارای گسل‌های قابل توجهی در جغرافیای خود است، به شمار میرود.
سالاری اظهار داشت: بنابرگفته رییس شورای تدوین مقررات ملی ساختمان و همچنین رییس مرکز تحقیقات مسکن وزارت راه و شهرسازی، قریب به ۲۰ سال درگیر بحث موضوع مقاوم سازی ساختمان‌ها بوده اند و در همین راستا، نشریه ۳۶۰ را تدوین کرده اند که در مقاوم سازی ۲ تا ۳ هزار مدرسه در وزارت آموزش و پرورش مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، اما استفاده از آن، هزینه‌های بسیار سنگینی برای سایر بنا‌ها دارد و لذا استقبالی از آن صورت نگرفته است.
این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه با ایجاد پروانه بهسازی لرزه‌ای نسبی، هزینه مورد نیاز ایمن سازی به شدت پایین می‌آید، اظهارداشت: این امیدواری وجود دارد که مبتنی بر یک رویکرد الگوسازی و مقاوم سازی برخی از ساختمان‌های تهران، بتوان این رویکرد را به سایر بافت‌های ناپایدار و غیرمقاوم تهران و به تبع آن در کل کشور تسری داد.
سالاری، تصریح کرد: در همین راستا ما به عنوان اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در تعاملی که با معاونت شهرسازی و معماری داشتیم، تلاش کردیم تا مقدمات و تمهیدات لازم برای صدور پروانه بهسازی لرزه‌ای نسبی را با محوریت اداره کل معماری و ساختمان فراهم کنیم تا بتوانیم با رفع اشکالاتی که در نسخه اولیه وجود داشت، در آینده نزدیک نسبت به عملیاتی شدن آن اقدام کنیم تا توسط شهردار تهران به عنوان یکی از پروانه‌هایی که می‌تواند در بافت فرسوده و ناپایدار و ناکارآمد مورد استفاده قرار بگیرد، ابلاغ شود.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false