۲۰ سال آینده واحدی به نام روستا وجود نخواهد داشت » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
۲۰ سال آینده واحدی به نام روستا وجود نخواهد داشت

به گزارش برزن نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی، معاون امور دهیاری های کشور امروز در نشست تخصصی بررسی چالش ها و فرصت های سکونتگاه های روستایی حریم کلانشهر مشهد افزود: ۶۲ هزار واحد سکونتگاهی روستایی و ۳۸ هزار روستای بیش از ۲۰ خانوار در کشور وجود دارد.
سیدرضا جندقیان گفت: همچنین ۳۷ هزار و ۹۰ دهیاری و ۳۵ هزار دهیار در کشور وجود دارد و حدود ۹۲ درصد جمعیت روستایی کشور را دهیاران مدیریت می کنند.
وی افزود: حدود ۱۲ درصد روستاها در حریم شهرها واقع شده اند و بزرگترین پرونده های تخلف در کمیسون های ماده ۹۹ و ۱۰۰ مربوط به روستاهای واقع در حریم است.
جندقیان افزود: روستاها ظرفیت جمعیت بیش از ۲۰ تا ۲۴ میلیون نفر را ندارند و روستاها از نظر اقتصادی، اجتماعی و کالبدی ظرفیت نگهداری بیشتر از این جمعیت را ندارند.
وی گفت: روستاهای حریم مشهد باید به شهر ملحق شوند و طبق ایده کارشناسی تعداد دهیاری در کشور باید کاهش یابد و دهیاران پاره وقت به دهیاران تمام وقت تبدیل شوند.
جندقیان با تاکید بر استفاده از ظرفیت نخبگان برای ساماندهی روستاها و مناطق حریم، افزود: هم اکنون ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت ناکارآمد زندگی می کنند و حدود ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین هستند.
۱۳۸ روستا با افزون بر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در حریم کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد وجود دارد و حدود یک سوم از جمعیت یک و نیم میلیون نفری مشهد حاشیه نشین هستند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false