یکشنبه , ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲:۰۳ بعد از ظهر
 • کد خبر 19293
 • افشاگری یک مدیر شهری درباره دستفروشان غیرواقعی | استخدام دستفروش با روزی ۸۰۰ هزار تومان! | یک نفر ۸۰ بساط دستفروشی دارد
  نگرانی بابت تصرف همیشگی پیاده رو پارک شهر توسط دستفروشان | چمران: داستان غرفه‌های پارک لاله در حال تکرار است

  افشاگری یک مدیر شهری درباره دستفروشان غیرواقعی | استخدام دستفروش با روزی ۸۰۰ هزار تومان! | یک نفر ۸۰ بساط دستفروشی دارد

  دستفروشی یکی از معضلات دیرینه شهر تهران است. عده‌ای با سد معبر جلوی تردد شهروندان را گرفته و مردم را با  مشکل رو به رو می‌کنند. شهرداری تهران مدتی است که اقدام به جمع آوری دستفروشان کرده و قرار است مکان‌هایی که پاخور خوبی دارند، برای فعالیت این افراد در نظر گرفته شود.

  سعید بیگی مدیر عامل و و نائب رئیس هیات مدیره شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران در رابطه با دستفروشان تهران به بیان توضیحاتی پرداخته است و می‌توانید بخشی از صحبت‌های او را در ادامه بخوانید:

  * از مبلغ دقیق اجاره‌ها اطلاع ندارم اما حتما مبلغی به عنوان اجاره از دست‌فروشان دریافت خواهد شد. مبلغ اجاره هم براساس مصوبه‌ای هست که شورای اسلامی شهر تهران اعلام می‌کند یعنی بصورت سالانه نرخ بهای خدمات مشاغل سیار بی‌کانون اعلام می‌شود که تقریبا برای هر متر مربع با احتساب مالیات و موارد مالی دیگر ده هزار تومان است. معمولا غرفه‌ها در متراژ دو در دو هستند که معادل روزی چهل هزار تومان می‌شود.

  *طبق تجربه‌ای که ما در این مدت در شهرداری داریم و دوستان در شهرداری در گذشته داشتند؛ واضح است که عده‌ای از این فضا سوء استفاده می کنند، کافی است در برخی از اپلیکیشن‌هایی که آگهی اینترنتی می‌گذارند جستجو کنید؛ می‌بینید درحال استخدام دست‌فروش با حقوق‌های خیلی بالا مثل روزانه ۷۰۰هزار، ۸۰۰هزار یا ۱میلیون تومان هستند و نشان می‌دهد که مراودات ناسالمی وجود دارد.

  *در خیابان پانزده‌خرداد، ما فردی را می شناسیم که ۸۰ بساط دست‌فروشی دارد؛ مشخص است که این کاسبی آبرومندانه‌ی یک دست‌فروش معمولی نیست و درحال سوء استفاده از این فضا است. چون این افراد در خیابان کنار یکدیگر می‌نشینند مدیریت این موضوع خیلی برای شهرداری ممکن نیست چرا که ممکن است یک دست‌فروش معمولی که کارش دست‌فروشی است و از این راه کسب درآمد می‌کند در کنار همان دست‌فروش سوءاستفاده‌گر بنشیند. بخاطر همین است که ما اصرار داریم که بازاری در حد توان برپا شود و دست‌فروشان به آنجا بیایند و مدیریت شوند. از این طریق شناسایی دست‌فروشان واقعی و توانمند کردن آنها و حتی تهیه‌کردن مغازه برای آنها راحت‌تر است.

  *بسیاری از دستگاه‌ها و ارگان‌ها در همین منطقه یک، زمین‌هایی را در اختیار دارند که می‌توانند بصورت موقت یا دائم به این امر اختصاص دهند تا کارها با سرعت بیشتری انجام شود. همه‌ باید پای کار باشند و وقتی دست‌فروش واقعی و سوءاستفاده‌گر از هم جدا شوند و همه‌ی دستگاه‌ها و ارگانها پای کار بیایند، می‌توان از دست‌فروشان حمایت و مشکل سد معبر را حل کرد. نکته‌ی مهم تر این است که این کار باید توسط تمام دستگاه های مسوول  انجام شود و اینطور نباشد که شهرداری تهران بخشی از دست‌فروشان را ساماندهی کند و بعد با مهاجرت دوباره‌ی دست‌فروشان از شهرهای دیگر مواجه شویم. بسیاری از دست‌فروشان تهرانی نیستند و از شهر و شهرستانهای اطراف می‌آیند.

  *امروزه در همه‌ی دنیا کشورهایی که توانسته‌اند دست‌فروشی را مدیریت کنند از ظرفیت بازارهای محلی استفاده می‌کنند. ما در تهران ۶۰ بازار محلی داریم که بصورت دوره‌ای اداره می‌شوند اما شهری مثل تهران نیاز به ۵۰۰ الی ۶۰۰ بازار محلی دارد.

  همشری آنلاین  مطلب پیشنهادی

  قرارداد تجهیز پایانه‌های بندر شهید بهشتی چابهار توسط هندی‌ها امروز امضا می‌شود

  قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از پایانه‌های بندر شهید بهشتی چابهار توسط شرکت IPGL هند با حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های جمهوری هند، امروز منعقد می‌شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *