سه شنبه , ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۳:۳۰ قبل از ظهر
 • کد خبر 17276
 • زاکانی استعفا داد؟ / حاشیه‌ها گریبان شهردار تهران را گرفت
  شهرداری تهران ۱۸۰ هزار آپارتمان می سازد

  مشکلات اقتصادی را نمی‌توان کتمان کرد | ۳۵۰ هزار شهروند اولویت‌های محله‌ها را انتخاب کردند

  علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین افتتاح مراکز توانمندسازی کوثر و بهسازی و نوسازی ۴۰۰معبر از بافت های فرسوده شهر تهران که صبح شنبه- ۱۷ دی ۱۴۰۱- در بیستمین شنبه امید و افتخار برگزار شد، گفت: مفتخریم که بیستمین و بیست و یکمین شنبه امید و افتخار را بر محور ولادت حضرت زهرا (س)قرار دهیم و نوع خدمتی که ارائه می‌شود خدمتی از جنس خدمتگزاری و خاکساری برای بانوان عزیز باشد. بانوان نزدیک به ۵۰درصد از جمعیت ما هستند اما اثر آن‌ها بیش از آن است و به تعبیر امام (ره) مرد از دامن زن به معراج می رود.

  شهردار تهران ادامه داد: آنچه مردان از خودشان در عرصه‌های مختلف به ظهور و بروز می‌رسانند بر مدار خانواده و بر محور مادر شکل می‌گیرد؛ بر همین اساس توجه به تهران خانواده و محور قرار دادن خانواده برای اقدامات، یک رویکرد قطعی است.

  او افزود: شورای ششم و مدیریت بر گرفته از آن، مسیری را انتخاب کرده که بزرگی خود را در خاکساری و خدمت به مردم دیده و مدیریت خود را مبتنی بر مشارکت گذاشته است بنابراین اگر امروز در چنین فضایی هستیم مبتنی بر رویکردی است که تهران بر مدار خانواده به رشد و بلوغ و عزت برسد.

  زاکانی با بیان اینکه کسی نمی‌تواند مشکلات و مشکلات اقتصادی را کتمان کند، ادامه داد: برای حل مشکل راهی جز دست به دست هم دادن به اصالت انقلاب برگشتن و در خدمت یکدیگر قرار گرفتن وجود ندارد، بر همین اساس در بیست و بیست و یکمین شنبه امید و افتخار خدمت را بر تلاش دختران و بانوان گذاشتیم و امیدواریم در این مسیر گام‌های بلندی برداریم تا این کار منجر به هم افزایی و افزایش ظرفیت برای سطح خدمت در جامعه شود.

  شهردار تهران اضافه کرد: افتخار داریم در مرکز شهدای حسنی شاهد افتتاح‌ها در مناطق ۱۷ ، ۴، ۸ و ۱۰ باشیم، اگر مردم ایران را به یک عنوان یک نعمت پاس بداریم وضع ما بهتر خواهد بود.

  او بیان کرد: خشنودیم که این بانوان، جنبه کارآفرینی و حرکت در مسیر اتکا به توانمندی داخلی را انتخاب کردند و این الگویی برای سایر مجموعه‌ها است. این قول را از طرف شورا که بدون کمک آنها قدم از قدم نمی‌توانستیم برداریم، میدهم که با همه وجود در خدمت هستیم تا لبخندی بر لبان اعضای خانواده و مادر خانواده بنشیند و باری از کشور برداریم.

  زاکانی یادآور شد: منطقه ۱۷ که بیشترین شهید را در مقیاس خودش تقدیم کرده از یک فرسودگی و ندیده شدن رنج می برد، بر همین اساس از سال ۹۶ تا نیمه سال گذشته ۳۵ هزار تن آسفالت در معابر بزرگ مقیاس منطقه برای ترمیم و نوسازی شکل گرفت و در دوره جدید ۴۲ هزار تن در معابر کوچک مقیاس آسفالت ریخته شد و برای نوسازی این کوچه ها از قبل مشارکت مردم و نظرخواهی از آنها  و ایجاد میز کار و بازی برای کودکان انجام شد.

  شهردار تهران با بیان اینکه از چندی قبل مسیری نو و جذاب را در تهران تحت عنوان “من شهردارم” شروع کردیم، عنوان کرد: بر این اساس در پروژه‌های خود توجهی نیز به پروژه های محلی کردیم و دو هزار پروژه با ۲۵۰۰ میلیارد تومان امکانات را در دستور کار قرار دادیم. اولین مرحله این مشارکت پذیری با حضور بیش از ۳۵۰ هزار نفر از همشهریان در تهران را در یک برنامه نرم افزاری آغاز کردیم که هنوز ادامه دارد و اولویت‌های مورد نیاز محلات را خود مردم انتخاب می کنند؛ اولویت اجرای پروژه‌هایی که در ماه های گذشته با کار کارشناسی تعریف شده و بودجه آنها تعیین شده را مردم تعیین می‌کنند که این نشان از یک مرحله رشد مدیریت شهری است.

  او افزود: برای ما یک افتخار است که از این نقطه شروع کردیم و گام بعدی ما تسری این موضوع به همه پروژه های شهری است که نرم افزار آن نیز بالا می‌آید و گام بعدی نظارت جدی شهروندان بر خود ما است، هر چند ۱۳۷ این ماموریت را دارد، اما به صورت تشدید شده نظارت مردم در کنار ارشاد توسط آنها است تا از دریای ظرفیت مردم بهره بگیریم و با مردم ارتباط برقرار کنیم.

  زاکانی در خصوص باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) نیز گفت: مناقصه بخش رویی آن که فضای ۷ کیلومتر از مسیر راه آهن تهران-تبریز است و به زیرزمین منتقل شده، بعد از ۱۵ سال انجام شده و به زودی اجرای ۱.۵ کیلومتر آن صورت می گیرد. امیدوارم این آغاز سبب شود که به سرعت این مجموعه را تکمیل و به عنوان قطب گردشگری در مناطق ۱۷ و ۱۸ معرفی کنیم.

  شهردار تهران در حاشیه این مراسم درباره انتشار قطعه موسیقایی توسط پرواز همای اشاره کرد و افزود: این اثر هنری در مورد حاج قاسم تولید و به صورت دکلمه و شهر خوانده شد که کار بسیار عزیز و بزرگی بود.

  زاکانی درباره  لوگوی شهروند نیز گفت: این لوگو ۶۰۰ میلیارد تومان بود اما ۳ میلیارد تومان فروخته شد و به گونه‌ای فروخته شده بود که می‌گفتند امکان ندارد بتوان این لوگو را پس گرفت اما ما اقدام کردیم و لوگو را پس گرفتیم.

  چرایی منتشر نشدن لیست املاک واگذار شده در شهرداری

  او در خصوص انتشار لیست املاک واگذار شده در شهرداری تهران با تاکید بر اینکه منعی برای انتشار لیست وجود ندارد، افزود: این لیست باید صحت سنجی شود. ما برخوردهای قانونی خود را انجام می‌دهیم و همواره گفته‌ایم باید با گردن کلفت‌ها و قویترین‌ها برخورد کرد اما اینکه بخواهیم اسم بیاوریم را نمی‌توانم؛ از من لیست و اسامی افراد بزرگ را بخواهید. من حق ندارم آبروی فردی را ببرم. در ۲۰ سال گذشته اسامی متعددی از جمله معاون رئیس جمهور را برده‌ام اما عده‌ای می‌خواهند التهاب در جامعه ایجاد کنند.

  شهردار تهران تاکید کرد: سالیان گذشته در حوزه املاک واگذار شده اغماض صورت گرفته بود و قراردادهای اشبتاهی نوشته شده بودند.

  تکلیف فروشگاه‌های شهروند چه شد؟

  زاکانی تاکید کرد: لوگوی شهروند ۶۰۰ میلیارد تومان بود اما سه میلیارد تومان فروخته شد و به گونه‌ای فروخته شده بود که می‌گفتند امکان ندارد بتوان این لوگو را پس گرفت اما ما اقدام کردیم و لگو را پس گرفتیم.

  همشهری آنلاین


  مطلب پیشنهادی

  آمادگی تهران در مقابل زلزله چقدر است؟

  آمادگی تهران در مقابل زلزله چقدر است؟

  علی نصیری، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مورد وضعیت آمادگی تهران در مقابل زلزله احتمالی گفت: تهران کلان‌شهری است که جمعیت شب‌خواب آن حدود ۱۰ میلیون نفر است و در روز‌ها جمعیت این کلان‌شهر حتی به ۱۴ میلیون نفر نیز می‌رسد و در عین حال تهران، شهری با پیچیدگی‌های خاصی است که اتفاقا در مجاورت گسل نیز گسترش یافته و این در حالی است که عمده شهر‌ها در فاصله با گسل‌ها توسعه می‌یابند، اما تهران در مجاورت با گسل‌های بزرگی است که توان لرزه‌خیزی بزرگ تا هفت ریشتر را هم دارند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *