حاشیه نشینی به معنی فقیر نشینی نیست » پایگاه خبری تحلیلی برزن نیوز
×

فهرست عناوین

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳ اسفند - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
حاشیه نشینی به معنی فقیر نشینی نیست

به گزارش برزن نیوز به نقل از رادیو اقتصاد دکتر مهاجری جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با برنامه نودوهشتی ها گفت : حاشیه نشینی دلائل و شرایط متفاوتی دارد . برخی از افراد به منظور دستیابی به آب و هوای بهتر و دوری از مشغله های شهری اعمم از ترافیک و آلودگی محلی دور از شهر برای سکنی انتخاب می کند که با تعبییر سنتی که حاشیه نشینی مختص افراد با درآمد پایین است متفاوت است و به آن حاشیه نشینی اجتماعی اطلاق می کنند.
وی افزود: گاهی حاشیه نشینی بصورت کالبدی در فضای شهری صورت می گیرد بدین معنی که مکانی مختص افراد کم در آمد در درون منطقه ای از شهرهای بزرگ شکل می گیرد. مثل افرادی که در ده ونک و یا خاک سفید تهران پارس مستقر هستند.
وی مهاجرت را یکی از عامل های اصلی حاشیه نشینی دانست و گفت: بسیاری از مهاجران به منظور دستیابی به زندگی بهتر و درآمد بالاتر از مکان سکونت خود به سوی شهرها هجوم می آورند و در حاشیه شهر ها سکنی میکنند و به علت مشکلات و معضلات این محیط معنای واقعی از چاله به چاه افتادن را تجربه می نمایند.
وی یکی از راهکارهای عمل مهاجرت معکوس را بهره مندی از مزایای و امکانات در حاشیه شهر و شهرهای کوچک دانست و افزود: طی مطالعات صورت گرفته مشخص شد عده بسیاری از مردم علاقمند هستند در شهرهای اطراف تهران به دلیل پایین بودن نرخ مسکن، شرایط آب و هوایی مناسب تر و ترافیک ساکن باشند و مهمترین خواسته آنها دسترسی و حمل و نقل آسان به تهران است.
وی افزود: یکی از طرح های عملیاتی شدن مهاجرت معکوس ایجاد جاذبه مقصد های مهاجرت پذیر و دافعه مکان هایی که بصورت حاشیه نشینی در حال حاضر مستفر هستند.
برنامه “نود و هشتی ها” کاری از گروه اقتصاد و جامعه، به تهیه کنندگی مهرگان سوادکوهی و مهدی شیار شنبه تا پنج شنبه ساعت ۱۷:۰۰ به مدت ۹۰ دقیقه به روی آنتن می رود.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false